Polska

KGHM Miedź wśród światowych liderów w produkcji srebra i miedzi

KGHM Miedź zajęła w zeszłym roku drugie miejsce na świecie pod względem wydobycia srebra. W zeszłym roku firma wyprodukowała 1352 tony tego cennego kruszcu.

KGHM Miedź wśród światowych liderów w produkcji srebra i miedzi

W 2020 roku KGHM Miedź może poszczycić się produkcją srebra na poziomie 1352,3 tony. Aż 1322,9 pochodzi z kopalni w Polsce, 27,6 tony w Chile, a 1,8 tony w Kanadzie. Jest to wynik gorszy niż w zeszłym roku, kiedy było to 1417,2 tony. Światowym liderem pozostaje meksykańska firma Fresnillo.

O ile KGHM nie udało się zdobyć miana lidera, to kopalni do niego należącej już tak. Według danych kitco.com, kopalnia Rudna-Polkowice-Sierszowice-Lubin jest największą pod względem produkcji srebra, kopalnią na świecie. W 2020 roku wydobyto w niej 39,2 mln uncji srebra. Druga w zestawieniu, kopalnia Penasquito może pochwalić się produkcją na poziomie 27,8 mln uncji.

Zobacz także: Ceny miedzi znowu rosną! Czy miedź rzeczywiście stanie się nową ropą?

Jeżeli spojrzeć na ranking producentów przez pryzmat wydobycia, to Polska plasuje się na 5. miejscu na świecie. Pierwsze miejsce z wynikiem 5600 ton zajmuje Meksyk. Dalsze pozycje przypadają Peru, Chinom, Rosji i Polsce. Pozostałe kraje w pierwszej dziesiątce to Australia, Chile, Boliwia, Argentyna i USA.

KGHM produkuje nie tylko srebro. Jest ono 7. największym producentem miedzi na świecie. W 2020 firma wydobyła 1,4 tys. ton srebra i 700 tys. ton miedzi. Mimo to srebro stanowi aż 12% przychodów firmy. Co ciekawe jest ono produktem ubocznym podczas wydobycia czerwonego metalu. W Hucie Miedzi Głogów,  na Wydziale Metali Szlachetnych w trakcie procesu rafinacji elektrolitycznej uzyskuje się srebro. Jest ono pozyskiwane ze szlamu anodowego, czyli zanieczyszczenia pozostającego z procesu uzyskiwania czystej miedzi.

Srebro jest nie tylko dobrem inwestycyjnym!

Srebro jest nie tylko dobrem inwestycyjnym, ale znajduje on zastosowanie z bardzo wielu branżach. Jest używane w jubilerstwie, przemyśle elektronicznym, elektrotechnicznym, w medycynie, optyce, energetyce. To przemysł zużywa 40% światowej produkcji tego metalu. Jest ono także bardzo ważne w produkcji paneli fotowoltaicznych i samochodów elektrycznych. W fotowoltaice jest ono potrzebne do budowy modułów słonecznych, gdzie służy jako przewodnik prądu. W przypadku samochodów elektrycznych, srebro i miedź są kluczowe podczas produkcji kabli, baterii czy silników elektrycznych. Zdaniem Silver Institute, zapotrzebowanie na srebro ze strony branży motoryzacyjnej wyniesie w tym roku 61 milionów uncji i będzie rosnąć. 

Wzrost popytu na ekologiczne samochody i odnawialne źródła energii pompuje ceny srebra i miedzi. Jeszcze rok temu ceny srebra oscylowały koło 15 dolarów za uncję. Obecne to ponad 25 dolarów. Również ceny miedzi idą w górę. Rok temu było to 5000 dolarów za tonę, a teraz cena przekracza 9000 dolarów za tonę. Tak duży wzrost cen surowców, napompował kapitalizację KGHM. W marcu 2020 roku cena akcji spadła poniżej 50 zł. Teraz jest 4 razy większa i wynosi 197 zł. Dzięki temu rynkowa wycena firmy wzrosła 4-krotnie – z 10 mld zł do 40 mld zł. Wycena KGHM jest obecnie największa w historii.

Według analityków srebro jest obecnie jedną z najlepszych okazji inwestycyjnych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker