Azja i OceaniaBiznes

Japonii marzy się renesans na rynku czipów. Rząd wydaje miliardy na wsparcie producentów

Kolejne miliardy rządowego wsparcia popłyną do japońskiej Rapidus. Cel to produkcja najnowocześniejszych czipów

Japonia na rynku czipów znów chce się liczyć. Minister Gospodarki, Handlu i Przemysłu ogłosił dziś, że do japońskiego producenta Rapidus Corporation popłynie kolejne 3,9 mld USD. Rapidus, powstały ledwie 2 lata temu, od 2027 r. chce produkować 2-nanometrowe czipy i konkurować z Samsungiem i TSMC. Czy Japonii marzy się na powrót stać się hubem dla półprzewodników?

  • Japońska firma Rapidus otrzyma dodatkowe 3,9 mld USD rządowego wsparcia na produkcję 2-nanometrowych półprzewodników.
  • Rapidus zacznie produkcję 2-nanometrowych czipów w 2027 r., dwa lata po TSMC.
  • Japonia w ostatnich latach przeznacza miliardy na wsparcie krajowych i zagranicznych producentów półprzewodników.

Kolejne miliardy dla japońskiego producenta czipów

Japoński Minister Gospodarki, Handlu i Przemysłu ogłosił dziś rano, że firma Rapidus otrzyma dodatkowe 3,9 mld USD wsparcia na produkcję półprzewodników. W ostatnich dwóch latach producent otrzymał już od rządu co najmniej 2,18 mld USD. Rapidus obecnie buduje fabrykę w Chitose, w prefekturze Hokkaido, a pilotażowa linia produkcyjna ma zostać uruchomiona w 2025 r.

Rapidus Corporation to młodziutki japoński producent czipów założony w sierpniu 2022 r. Swoje powstanie zawdzięcza wsparciu rządu oraz ośmiu firm: Denso, Kioxia, MUFG Bankowi, NEC, NTT, SoftBankowi, Sony i Toyocie. Nadzieje są duże, bowiem strategicznym celem przedsiębiorstwa jest rozpoczęcie masowej produkcji 2-nanometrowych czipów w 2027 r. Pod koniec 2022 r. Rapidus nawiązał partnerstwo z IBM, która również pracuje nad czipami nowej generacji. Setki inżynierów została wysłanych do centrum badawczo-rozwojowego IBM – Albany NanoTech Complex w stanie Nowy Jork, aby uczyć się i opracowywać technologię 2-nm czipów. 

Najwięksi producenci świata tacy jak tajwański TSMC i koreański Samsung, obecnie dysponują technologią pozwalającą na produkcję 3-nanometrowych czipów. TSMC zapowiedziała, że ruszy z wytwarzaniem 2-nanometrowych czipów już w 2025 r. 

Zobacz też: Gigant z Tajwanu opóźnia budowę fabryki czipów w USA. Chce zachęt od państwa

Japonia na rynku czipów chce odzyskać swoją pozycję

W ostatnich latach japoński rząd postawił sobie za cel odzyskanie ważnego miejsca na rynku półprzewodników. Na stronie rządu można przeczytać wypowiedź Yukiko Shindo, starszej menedżer ds. zasobów ludzkich w Rapidus:

W latach 80. ponad połowa globalnego rynku półprzewodników należała do Japonii, ale od tego czasu inne kraje zaczęły przodować w tej branży. Podczas gdy fabryki w innych częściach świata obecnie masowo produkują chipy 3 nm, najbardziej zaawansowaną generacją produkowaną obecnie w Japonii jest chip 40 nm. Technologia chipów 2 nm jest całkowicie odmienna od technologii chipów 3 nm, co sprawia, że masowa produkcja tych pierwszych jest wyzwaniem dla wszystkich graczy. Ten krytyczny moment jest doskonałą okazją do wejścia na rynek.

Jak pisze portal Forsal.pl, Japonia w 2022 r. miała ok. 13 proc. udział w rynku półprzewodników. Niemal 70 proc. całej światowej produkcji czipów skupiało się w Korei Południowej, Tajwanie i Chinach.

Wsparcie dla całej branży półprzewodników

Rapidus to nie jedyna firma, która otrzymała w ostatnim czasie wsparcie finansowe od japońskiego rządu. Wsparcie finansowe płynie zarówno do firm krajowych, jak i zagranicznych, które chcą produkować na terenie Japonii.

W lutym swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii otworzyła TSMC. Tajwańska firma w obliczu napięć pomiędzy USA a Chinami stara się dywersyfikować lokalizacje swoich zakładów. Japoński rząd pokrył połowę kosztów budowy pierwszej fabryki, a obecnie przygotowywane są pieniądze na wsparcie budowy drugiej. 

Zobacz też: Producent zaprezentował nowe japońskie ciężarówki

W maju 2023 r. firma Micron ogłosiła, że jako pierwsza w Japonii zacznie wykorzystywać w produkcji czipów ekstremalną litografię ultrafioletową. Przedsiębiorstwo w najbliższych latach chce zainwestować w Japonii blisko 0,5 bln USD i również liczy na wsparcie rządu. 

W najbliższym czasie 140 mln USD ma otrzymać Samsung. Wsparcie ma być przeznaczone na budowę nowego centrum R&D, które ma się zająć pracami nad czipami nowych generacji.

W sumie w tym roku do producentów półprzewodników w Japonii ma trafić ponad 13 mld USD rządowego wsparcia.

Miliony USD na amerykańskie czipy do myśliwców. Rząd Bidena dotuje kolejną firmę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker