USA

Miliony USD na amerykańskie czipy do myśliwców. Rząd Bidena dotuje kolejną firmę

Chips for America to program, który ma zapewnić USA prym w konflikcie o półprzewodniki. Dotacje na produkcję czipów otrzymają pierwsze amerykańskie firmy

Wojna technologiczna o czipy bynajmniej nie dobiegła końca. Wiele wskazuje na to, że w 2024 r. dalej będzie główną osią sporu pomiędzy Chinami a USA. Amerykanie rozpoczęli niedawno przekazywanie dotacji z zatwierdzonego przez Bidena programu Chips for America. W grudniu ogłoszono, że 35 mln USD otrzyma pierwsza firma, za chwilę 162 mln USD popłynie do kolejnej. Jakie pieniądze są do rozdania i co chcą osiągnąć Amerykanie?

  • Miliony USD na amerykańskie czipy przekaże rząd Joe Bidena w ramach programu Chips for America.
  • Pierwsze amerykańskie firmy produkujące półprzewodniki otrzymają w 2024 r. dotacje na zwiększenie produkcji.
  • Holenderska firma ASML zrezygnowała z eksportu czipów do Chin pod naciskiem USA.

Miliony USD na amerykańskie czipy

162 mln USD – tyle prawdopodobnie otrzyma amerykańska firma Microchip Technology. Departament Handlu USA poinformował wczoraj, że planuje przekazać dotację w takiej wysokości na rzecz produkcji amerykańskich czipów i mikrokontrolerów (MCU), które są kluczowe dla przemysłu obronnego.

To, jak duże znaczenie dla przedsiębiorstwa ma ta dotacja, ukazuje fakt, że dzięki niej Microchip ma potroić swoją produkcję w dwóch fabrykach. Jeśli transakcja zostanie sfinalizowana, 90 mln USD z otrzymanych pieniędzy zostanie przeznaczonych na modernizację i rozbudowę zakładu w Kolorado, zaś pozostałe 72 mln USD na zakład w Oregonie

Oficjalnym celem dotacji jest zmniejszenie zależności USA od produkcji zagranicznej. W oświadczeniu można przeczytać, że działalność Microchip jest ważna dla amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego, handlowego, przemysłowego, obronnego i lotniczego. Lael Brainard, dyrektor Krajowej Rady Gospodarczej Białego Domu, tak skomentowała oświadczenie:

Dotacja pomoże zmniejszyć zależność od globalnych łańcuchów dostaw, które doprowadziły do skoków cen i długich kolejek na wszystko, od samochodów po pralki podczas pandemii. Dzięki tej inwestycji prezydent Biden spełnia swoją obietnicę odbudowy amerykańskiego łańcucha dostaw półprzewodników, tworząc bezpieczniejszą bazę przemysłu obronnego, niższe ceny dla Amerykanów i ponad 700 miejsc pracy w Kolorado i Oregonie. 

Z kolei CEO Microchip Technology, Ganesh Moorthy, mówił o tym, że to nagroda, która stanowi bezpośrednią inwestycję we wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego i gospodarczego. Microchip chce łącznie zainwestować ok. 800 mln USD w rozbudowę zakładu w Oregonie. 

To drugi transfer w ramach programu Chips for America. W grudniu 2023 r. Departament Handlu USA ogłosił, że chce przekazać pierwszą dotację w wysokości 35 mln USD dla BAE Systems na rozbudowę zakładu w New Hampshire. Firma zajmuje się produkcją czipów stosowanych w myśliwcach. Projekt modernizacji ma pozwolić na odnowienie parku maszynowego i czterokrotnie zwiększyć produkcję chipów niezbędnych dla krytycznych programów obronnych, w tym wartego 1,7 biliona dolarów programu myśliwców F-35. 

Obie dotacje znajdują się na etapie przedstawienia memorandum. Teraz firmy muszą jeszcze przejść przez due dilligence.

Zobacz też: Wojna o czipy: Apple robi krok ku USA, a Chiny blokują amerykańskiego giganta

Chips for America – amerykański program dla półprzewodników

Chips for America to program, który został zatwierdzony przez Kongres w sierpniu 2022 r. Jego głównym celem jest subsydiowanie firm produkujących półprzewodniki i prowadzących badania nad ich unowocześnianiem. Na stronie programu możemy też przeczytać, że program ma zapewnić USA fotel technologicznego lidera XXI wieku. Program opiewa na 52,7 mld USD. Można się zatem spodziewać, że lista firm, które otrzymają w najbliższym czasie dotacje, będzie się wydłużać. 

Raimondo w wywiadzie dla Reuters mówiła niedawno, że w 2024 r. prawdopodobnie przyznanych zostanie kilkanaście nagród dla amerykańskich firm produkujących półprzewodniki. Kilka z nich ma opiewać nie na miliony, a na miliardy dolarów. 

Departament Handlu poinformował, że do programu Chips for America jak dotąd zgłoszono ponad 570 deklaracji i ponad 170 wstępnych wniosków, pełnych wniosków i planów koncepcyjnych. Departament podkreśla przy tym, że ocenia wnioski rygorystycznie, aby określić, które projekty przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa gospodarczego USA, przyciągną więcej prywatnego kapitału i przyniosą inne korzyści gospodarcze dla kraju. 

Zobacz też: Chiny czterokrotnie zwiększają eksport aut i stają się światowym liderem

Miliony USD na amerykańskie czipy, a na sojuszników naciski

Amerykanie swoją wojną o czipy z Chinami prowadzą także na innych frontach, starając się pozyskać sojuszników. Jednym z nich jest Holandia. Już na początku roku Amerykanie według mediów wywarli presję na tamtejszej firmie ASML, aby wycofać zezwolenie na eksport do Chin maszyn do produkcji czipów. Oficjalnym powodem jest niewielka liczba klientów w Chinach. Chiny wezwały firmę, aby przestrzegała zasad rynkowych.

Wojna o półprzewodniki w 2024 r. będzie wciąż czymś, co będzie decydowało o tym, jak będą wyglądały amerykańsko-chińskie relacje, choć nie tylko. W wyścig o półprzewodniki coraz bardziej angażuje się też Europa.

5 najważniejszych wydarzeń geopolitycznych, które mogą zachwiać rynkami w 2024 r.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker