ChinyEuropaGospodarka

Jak będą wyglądać relacje handlowe Zachodu z Chinami? Ekonomiści podzieleni

Rosnąca rola Chin w ostatnich latach sprawia, że jak bumerang wraca pytanie o to, jak będą wyglądać relacje handlowe Zachodu z Chinami. Z tematem zmierzyli się ekonomiści

Rosnąca rola Chin w ostatnich latach sprawia, że jak bumerang wraca pytanie o to, jak będą wyglądać relacje handlowe Zachodu z Chinami. Niewątpliwie już teraz działania Chin, także polityczne, mocno wpływają na gospodarcze posunięcia Zachodu. O opinię w tej sprawie zapytano ekonomistów w ramach Europejskiego Panelu Ekonomicznego. Eksperci są jednak mocno podzieleni.

  • Rosnące znaczenie Państwa Środka stawia pytania o kształt przyszłych relacji handlowych Europy z Chinami.
  • W ramach Europejskiego Panelu Ekonomicznego eksperci z 17 państw Europy wypowiedzieli się na temat zjawisk i trendów mających wpływ na relacje handlowe Zachodu z Chinami.

Jak będą wyglądać relacje handlowe Zachodu z Chinami?

W sprawie możliwości gospodarczych Państwa Środka od kilku lat trwa dyskusja. Trudno się jednak nie zgodzić z faktem, że rosnąca rola Chin, a także działania takie jak powołanie grupy BRICS, Inicjatywa Pasa i Szlaku, wojna o czipy czy pożyczki dla państw zmagających się z zadłużeniem, wpływają nie tylko na krajobraz geopolityczny świata, ale także decyzje gospodarcze podejmowane przez państwa. Pewne zjawiska dodatkowo spotęgowała pandemia COVID-19 i trwająca wojna na Ukrainie. 

Polski Instytut Ekonomiczny wspólnie z Instytutem Gospodarki Światowej (IfW) w Kilonii przeprowadził badanie w ramach inicjatywy Europejskiego Panelu Ekonomicznego. 29 ekonomistom z 17 państw zadano 3 pytania dotyczące zjawisk związanych z przyszłymi relacjami handlowymi Zachodu z Chinami. Ekonomiści ci to przedstawiciele sektora finansowego, think tanków i akademicy z całej Europy. Ich listę można znaleźć pod powyższym linkiem.

Zobacz też: Spowolnienie w Chinach uderza w gospodarki Afryki

Jak rozszerzenie grupy BRICS wpłynie na rezerwy walutowe?

Pierwsze pytanie, jakie zadano ekonomistom, brzmiało: „Jak rozszerzenie grupy BRICS i defragmentacja handlu wpłyną na udział EUR i USD w międzynarodowych rezerwach?”

Nieco ponad połowa ekspertów (52 proc.) uważa, że powiększona BRICS nie będzie miała żadnego wpływu na udział euro i dolara w światowych rezerwach. Ponad 1/3 jest jednak zdania (38 proc.), że rezerwy te lekko spadną. Co ciekawe, 10 proc. zapytanych odpowiedziało, że rezerwy euro i dolara wzrosną.

Co równie interesujące, spadku rezerw bardziej obawiają się eksperci z państw, w których obowiązuje EUR. Wśród nich 63 proc. wskazuje, że światowe rezerwy EUR i USD spadną. Na odwrót jest wśród ekspertów spoza wspólnego obszaru walutowego – 77 proc. z nich uważa, że rozszerzona BRICS nie wpłynie na nie w żaden sposób.

Czy przenoszenie fabryk do Europy uniezależni nas od Chin?

W drugim pytaniu ekspertów postawiono przed stwierdzeniem: „Reshoring i nearshoring w Europie zmniejszy deficyt w handlu między EU i Chinami”.

Dla przypomnienia reshoring to przenoszenie zakładów produkcyjnych ulokowanych za granicą z powrotem do kraju macierzystego. Z kolei nearshoring to określenie na lokowanie fabryk w krajach znajdujących się blisko kraju macierzystego, przy czym określenie „blisko” oprócz wymiaru geograficznego może mieć także wymiar kulturowy, itp.

Ze zdaniem postawionym przez badaczy zgodziło się 48 proc. ekspertów, nie zgodziło się 24 proc. (3 proc. z nich zdecydowanie, reszta po prostu się nie zgodziła). Różnica wydaje się spora, ale 28 proc. ekonomistów pozostało neutralnych. Jak podaje PIE w Tygodniku Gospodarczym, część z ekspertów wskazywała, że mocno niepewna jest skala odejścia od handlu z Chinami ze względu na wciąż dużą konkurencyjność kosztową Chin. 

Zobacz też: Chiny przełamią impas?! Jinping rozważa zakup nowych Boeingów 

Na gorszych relacjach handlowych Zachodu z Chinami ucierpią Niemcy

Trzecie pytanie przygotowane w ramach badania brzmiało: „Jeżeli wzrost PKB Niemiec byłby niższy od średniej UE w najbliższej dekadzie, to w jakim stopniu odpowiadałaby za to zmiana dynamiki w handlu zagranicznym?”

Analitycy PIE przywołują prognozy, z których wynika, że wzrost gospodarczy Niemiec będzie w najbliższych latach niższy od średniej unijnej. Stwierdzają też, że Niemcy są mocno uzależnieni od eksportu, zatem defragmentacja handlu mocno dotknęłaby naszych zachodnich sąsiadów. 

Część ekspertów zgodziła się, że wpływ odchodzenia Zachodu od handlu z Chinami na Niemcy byłby znaczący (45 proc.). Ale równocześnie podobny odsetek określił, że wpływ będzie umiarkowany (41 proc.). 14 proc. ekonomistów stwierdziło, że będzie on łagodny.

Polska, Meksyk, Indonezja, Maroko i Wietnam — to zwycięzcy wojny gospodarczej Chin i USA

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker