Gospodarka

Polska, Meksyk, Indonezja, Maroko i Wietnam — to zwycięzcy wojny gospodarczej Chin i USA

Kraje takie jak Wietnam, Polska, Maroko, Indonezja czy Maroko to kluczowi gospodarczy łącznicy USA i Chin. Trwająca wojna gospodarcza jest dla wszystkich tych państw bardzo korzystna. Kraje przyciągają miliardy dolarów inwestycji a ich eksport rośnie w bardzo dużym tempie.

  • Wojna gospodarcza Chin i USA zmienia oblicze tego świata. Wiele państw i firm traci na tej rywalizacji miliardy dolarów rocznie. Są jednak takie kraje, które na tej sytuacji zyskują.
  • Wietnam, Indonezja, Meksyk, Polska i Maroko – to pięć państw, które według Bloomberga są kluczowymi graczami, którzy  czerpią korzyści z obecnej sytuacji.
  • Polska oraz Meksyk, Indonezja, Maroko i Wietnam to kluczowi łącznicy gospodarczy.
  • Kraje stanowią 4% globalnego PKB, ale są w stanie przyciągnąć bardzo wielu inwestorów. Od 2017 r. przyciągnęły nieco ponad 10%, czyli 550 mld USD, wszystkich tak zwanych inwestycji typu greenfield.
  • Zdaniem Bloomberga, jest to zasługa nie tylko korzystnego położenia geograficznego. Istotna jest także zdolność do rozwijania handlu – podkreślają eksperci.

Wojna gospodarcza Chin i USA. Zyskują na niej takie kraje jak Wietnam, Polska czy Indonezja

Wojna gospodarcza Chin i USA zmienia oblicze tego świata. Wiele państw i firm traci na tej rywalizacji miliardy dolarów rocznie. Są jednak takie kraje, które na tej sytuacji zyskują. W swoim najnowszym raporcie Bloomberg wyróżnił pięć państw, które zyskują na ten wojnie gospodarczej. Na liście pojawił się jedynie jeden przedstawiciel Europy – Polska.

Wietnam, Indonezja, Meksyk, Polska i Maroko – to pięć państw, które według Bloomberga są kluczowymi graczami, którzy  czerpią korzyści z obecnej sytuacji. Zerwane łańcuchy dostaw spowodowały przetasowania na całym świecie. Jednym z objawów tych o przetasowań jest tzw. nearshoring, czyli przenoszenie produkcji bliżej kraju odbiorcy.

To proces, na którym zyskała właśnie Polska. Problemy z globalnym transportem morskim sprawiły, że wiele firm zdecydowało się kupować swoje komponenty z droższych, ale pewniejszych źródeł. Bliskość geograficzna oraz dobre połączenia transportowe z Polską sprawiły, że państwa takie jak np. Niemcy, zaczęły kupować więcej towarów w naszym kraju.

Meksyk, Polska, Indonezja, Maroko i Wietnam — wielcy łącznicy

Polska oraz Meksyk, Indonezja, Maroko i Wietnam to kluczowi łącznicy gospodarczy w tych czasach, gdy globalizm traci na sile. Autorzy raportu chcieli wskazać, jakie są najbardziej istotne kraje. Jak sami zaznaczają, w tym dwubiegunowym świecie, Chiny i USA dają często swoim partnerom wybór — my albo oni. Nieliczne tylko kraje łączą te dwa obozy.

Świadczy to o pewnej wyjątkowości naszej gospodarki. Polska, Meksyk, Indonezja, Maroko i Wietnam w 2022 roku osiągnęły łącznie 4 bln USD produktu krajowego brutto. Czy to dużo? Jak wspominają autorzy, to więcej niż PKB liczących ponad obywateli Indii oraz porównanie do Niemiec i Japonii, czyli 3. i 4. gospodarka świata.

Z pewnością można znaleźć więcej różnic niżeli wspólnych cech wszystkich tych państw. Różni je poziom bogactwa czy kultura. Tym, co zdaniem autorów łączy te państwa, to „pragnienie odniesienia korzyści gospodarczych, które można uzyskać, pozycjonując się jako nowe ogniwa łączące USA i Chiny lub Chiny, Europę i inne gospodarki azjatyckie”.

Zobacz też: Kto zyskał na wojnie handlowej USA-Chiny? Wietnam!

Dlaczego akurat państwa takie jak Wietnam czy Polska stały się kluczowe? Zdaniem Bloomberga, jest to zasługa nie tylko korzystnego położenia geograficznego. Istotna jest także zdolność do rozwijania handlu – podkreślają eksperci.

Globalni łącznicy przyciągają inwestorów

O tym, jak skutecznie to robią może świadczyć fakt, że te kraje stanowią 4% globalnego PKB, ale są w stanie przyciągnąć bardzo wielu inwestorów. Od 2017 r. przyciągnęły nieco ponad 10%, czyli 550 mld USD, wszystkich tak zwanych inwestycji typu greenfield — argumentuje Bloomberg.

Inwestycje typu geeenfield, to takie, które realizowane są od zera. Oznacza to, że inwestorzy finansują powstanie w Polsce czy Wietnamie nowych fabryk, a nie jedynie adaptację istniejących już zakładów.

Niespodziewany sojusz USA i Wietnamu. Amerykanie mówią jasno o jego roli w wojnie handlowej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker