Azja i Oceania

Ceny konsumpcyjne w Korei Południowej rosną najszybciej od dekady. Azja odczuwa skutki wojny

Korea Południowa zaczyna odczuwać pierwsze handlowe skutki wojny w Ukrainie. W państwie występowała niska podaż, co doprowadziło do wysokiej inflacji. Gospodarka Korei Południowej zmaga się również z wysokimi cenami energii. 

Gospodarka Korei Południowej w obliczu rosnącej inflacji

W związku z trwającą już ponad miesiąc wojną w Ukrainie, w Korei Południowej odnotowano wzrost cen energii i towarów, co wywiera presję na bank centralny. W marcu wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI) wzrósł o 4,1% r/r. To najszybszy wzrost od grudnia 2011 r.

W Korei Południowej wzrosła również inflacja bazowa o 2,9% r/r i pozostała na poziomie z lutego. Wskaźnik ten nie obejmuje wzrostu cen energii oraz towarów. Rząd zapowiedział kwartalne obniżki podatków na produkty ropopochodne sięgające 30%, aby zminimalizować skutki wysokich cen energii na gospodarkę.

Zobacz także: Koreańscy urzędnicy masowo rzucają pracę. Wolą giełdy kryptowalut

Rynek wrażliwy na wstrząsy w Europie

Ceny w marcu rosły najszybciej od dekady. Cena ropy wzrosła o 31,2%. Coraz wyższe są również koszty najmu (wzrost o 2,0% r/r). Tym samym Bank Korei znajduje się pod presją, aby podnieść stopę referencyjną na najbliższym posiedzeniu. Obecna stopa bazowa banku wynosi 1,25%. Od czasu pandemii bank centralny Korei podniósł stopy procentowe w sumie o 75 punktów bazowych. Uważa się, że na najbliższym posiedzeniu bank zaostrzy politykę pieniężną, aby zapanować nad inflacją.

Zobacz także: Południowokoreańscy stoczniowcy mogą nie dostać zapłaty za rosyjskie statki

Jednocześnie w Korei Południowej bezrobocie jest najniższe od 1999 r. Stopa bezrobocia wynosi 2,7%. Duży wpływ na ożywienie rynku miało oficjalne zażegnanie pandemii, które okazało się chwilowe. Zarówno w Chinach, jak i pozostałych państwach Azji od tygodni rośnie liczba zakażeń, ChRL twierdzi, że zaobserwowano nowy wariant wirusa.

Mimo zagrożenia związanego z powracającą pandemią oraz wojną w Ukrainie gospodarka rozwija się dynamicznie. W styczniu na rynku pojawiło się 1037 000 miejsc pracy, co jest liczbą najwyższą od 22 lat. Od marca ubiegłego roku regularnie wzrasta również liczba zatrudnionych. Bank centralny prognozuje, że w roczna inflacja osiągnie 3,1%.

Seul – nowa finansowa stolica Azji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker