Uncategorized

Zatwierdzono pierwszy budżet Afganistanu od momentu przejęcia władzy przez talibów

Według oficjalnych informacji, w mijającym tygodniu talibowie zatwierdzili pierwszy budżet Afganistanu od momentu przejęcia władzy w kraju latem zeszłego roku. Środki pochodzą z zasobów własnych islamskich fundamentalistów. 

Budżet państwa przed przejęciem władzy

Przed przejęciem władzy przez talibów 40% PKB Afganistanu stanowiła pomoc międzynarodowa. Środki przeznaczane przez bogatsze kraje i darczyńców stanowiły 80% budżetu. Gdy stolica została opanowana przez islamskich fundamentalistów, zachodnie mocarstwa wstrzymały miliardy dolarów pomocy i aktywów w ramach sprzeciwu wobec nowym rządom. ONZ nazwało te działania „bezprecedensowym szokiem fiskalnym”.

Zobacz także: Gospodarka Afganistanu – czy można mówić o jakiejkolwiek nadziei?

Rzecznik ministerstwa finansów talibów Ahmad Wali Haqmal, powiedział:

Po raz pierwszy w ciągu ostatnich dwóch dekad stworzyliśmy budżet, który nie jest uzależniony od pomocy zagranicznej i jest to dla nas bardzo duże osiągnięcie. Pieniądze pochodzą tylko z naszych własnych źródeł, m.in. z ceł, podatku dochodowego, dochodu ministerstw.

Zobacz także: ONZ zabiega o rekordową pomoc dla Afganistanu wynoszącą 4,4 mld USD

Kontrowersyjny budżet Afganistanu finansowany przez talibów

Uchwalony budżet Afganistanu wynosi 508 mln USD i obejmie pierwszy kwartał 2022 roku. Zostanie przeznaczony prawie w całości na finansowanie instytucji rządowych. Zdaniem rzecznika ministra finansów w rządzie talibów w pierwszej kolejności pieniądze zostaną wypłacone urzędnikom z tytułu zaległych pensji. Wielu z nich od sierpnia nie otrzymało wynagrodzenia i przez kilka miesięcy pracowało za darmo. Ponadto talibowie twierdzą, że pieniądze otrzymają również urzędniczki, którym jednak nie pozwolono wrócić do pracy.

Ok. 45 mln USD ma zostać przeznaczonych na projekty rozwojowe, w tym infrastrukturę drogową. Ahmad Wali Haqmal przyznał, że budżet Afganistanu jest finansowany z zasobów własnych talibów, pochodzących głównie z górnictwa i handlu. Dla wielu instytucji zagranicznych to kwestia bardzo kontrowersyjna, gdyż oskarża się talibów o produkcję i handel narkotykami, m.in. opium. Kolejny budżet zostanie ogłoszony po 21 marca. Po przejęciu władzy islamscy fundamentaliści zadecydowali, że rok podatkowy będzie bazował na kalendarzu słonecznym.

Zobacz także: Ruszył pierwszy pociąg z Pakistanu do Turcji przez Iran!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker