Polska

Opodatkowanie papierosów jest w Polsce drugie najniższe w całej UE

Jak wysokie jest opodatkowanie papierosów w Polsce? Według danych Tax Foundation jest ono prawie najniższe w całej UE. Za paczkę papierosów płacimy nieco ponad 2 euro podatku.

Tax Foundation to organizacja zajmująca się porównaniem podatków na świecie. W swojej najnowszej analizie przyjrzeli się oni opodatkowaniu papierosów w Unii Europejskiej. Wyniki mogą wydać się zaskakujące.

Opodatkowanie papierosów w Polsce

Okazuje się, że opodatkowanie papierosów w Polsce jest prawie najniższe w całej Unii Europejskiej. Paczka 20 papierosów obciążona jest podatkiem w wysokości 2,03 euro. Mniejsze opodatkowanie wśród państw UE odnotowano jedynie w Bułgarii. Tam w cenie paczki znajduje się 1,81 euro podatku. Trzecie najniższe podatki występują w Rumunii. Podatek nałożony na paczkę 20 papierosów wynosi tam 2,28 euro.

Zobacz też: Nowa Zelandia wprowadza zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych

Następne pozycje zajmują kolejno: Słowacja (2,29 euro), Węgry (2,36 euro) i Litwa (2,43 euro). Widać więc, że to szczególnie Europa wschodnia i środkowa charakteryzuje się niskimi podatkami.

W Irlandii paczka papierosów jest kilkukrotnie droższa niż w Polsce

Po drugiej stronie znajduje się Irlandia. Tam podatek od paczki papierosów wynosi aż 8,85 euro. Oznacza to, że sam podatek wynosi tam ponad ponad 2 razy więcej niż cena w Polsce. Drugim krajem z najwyższym podatkiem jest Francja, gdzie wynosi on 6,88 euro. Podium zamyka Finlandia. Podatek od papierosów wynosi tam 6,14 euro. Dalsze pozycje zajęły kolejno: Dania (5,27 euro), Holandia (4,83 euro), Belgia (4,60 euro) i Malta (3,40 euro).

Papierosy zabijają miliony

Mimo tego, że coraz mniej ludzi pali, dalej na całym świecie miliony osób umiera na choroby wywoływane przez palenie tytoniu. Our World in Data donosi, że każdego roku około 8 milionów ludzi umiera przedwcześnie z powodu palenia papierosów, a kolejne miliony są z tego powodu w złym stanie zdrowotnym. Co więcej, palenie nie zabija tylko uzależnionych, ale również osoby, które z nimi żyją. Około 1,2 miliona ludzi umiera rocznie z powodu biernego palenia. W Polsce co roku papierosy zabijają około 80 tys. Polaków.

Coraz mniej ludzi pali papierosy – to zasługa polityków i statystyków

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker