Uncategorized

Cena ropy najniższa od 17 lat!

Za sprawą wirusa COViD-19 na rynkach panuje istny chaos. Rządy uruchamiają programy mające pomóc walczyć z kryzysem, a ropa notuje wieloletnie minima.

Ropa WTI notowana była wczoraj poniżej 23 dolarów za baryłkę, jednak w pewnym momencie cena mocno zbliżyła się do 20 dolarów za baryłkę. Obecnie (godzina 2:00 w Polsce) cena ropy WTI waha się w okolicach 23 dolarów i jest to najniższy poziom od 18 lat.WTI

 

Brent nieco droższa

Z kolei bardziej popularna ropa Brent była w cenie około 26 dolarów za baryłkę. To najniższy poziom od 17 lat. Ostatni raz cena tak nisko była w pierwszej połowie 2003 roku.

Brent

Tak niskie ceny ropy z jednej strony są skutkiem walki cenowej pomiędzy Arabią Saudyjską a Rosją, z drugiej jednak strony mogą być zwiastunem poważnego załamania gospodarczego. Gdy koniunktura gospodarcza maleje, a produkcja zwalnia wówczas zapotrzebowanie na ropę naftową jest niższe w wyniku czego jej cena spada. Tak było w 2008 roku, tak samo może być również i w tym roku. Obecne ceny notują wartości, które nie były widziane od dawna. Pytanie, jak długo tak pozostanie.  

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker