Ameryki

Przełom? Kubańczycy żyją średnio o 3 lata dłużej niż Amerykanie

Kubańczycy żyją dłużej niż Amerykanie dzięki rozwojowi systemu opieki zdrowotnej

Nowe odczyty średniej długości życia pozostawiają wiele do życzenia, szczególnie w przypadku mieszkańców USA. Obecnie to Kubańczycy żyją dłużej niż Amerykanie, pomimo że w państwie brakuje leków. 

Kubańczycy żyją dłużej niż Amerykanie

Średnia długość w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich dwóch lat drastycznie spadła. Jak już pisaliśmy, według ostatnich odczytów długość życia w USA jest niższa niż w Chinach (Więcej: Oczekiwana długość życia w USA jest niższa niż w Chinach! To katastrofalny trend dla Amerykanów).

Według informacji opublikowanych przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w 2021 roku oczekiwana długość życia w USA wynosi obecnie 76,1 lat, co oznacza spadek o prawie cały rok w porównaniu z danymi z 2020 roku. Tym samym według zaktualizowanych danych średnia długość życia mężczyzn wynosi obecnie 73,2, a kobiet 79,9.

Zobacz także: Kubańczycy masowo emigrują, ponieważ w ich ojczyźnie wybuchł kryzys

Oczywiście w USA istnieje znaczna dysproporcja pomiędzy grupami etnicznymi oraz płcią. Statystyki pokazują, że kobieta pochodzenia azjatyckiego dożywa średnio 85,6 lat, natomiast Afroamerykanin 66,7 lat.

Za spadek Stanów Zjednoczonych w rankingu obwinia się pandemię. Jednak należy wymienić również czynniki, które istotnie wpłynęły na ograniczenie śmiertelności w ostatnich latach. Mowa głównie o zmniejszeniu śmiertelności z powodu zapalenia płuc (38,5%), podobnie jak zmniejszenie ryzyka innych chorób układu oddechowego i choroby Alzheimera. Niepokojąco wzrosły jednak dane dotyczące śmiertelności wskutek przedawkowania.

Zobacz także: Susza w USA. Niski poziom wody w Missisipi zagraża łańcuchom dostaw

Kubańczycy rozwinęli podstawową profilaktykę

W przypadku mieszkańców Kuby tendencja jest odwrotna. Obywatele żyją coraz dłużej. Duży wpływ na to ma przede wszystkim dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej, jako jedna z utrzymujących się socjalistycznych zasad. Co więcej, w państwie jest wysoki odsetek lekarzy, a system koncentruje się na profilaktyce i opiece podstawowej. To bardzo ważny aspekt, który zwiększa prawdopodobieństwo poprawnej diagnozy już w pierwszych etapach konsultacji. Ponadto Kuba to pierwszy kraj w Ameryce Łacińskiej, który w 2015 roku uzyskał certyfikat WHO za zwalczanie przenoszenia wirusa HIV i kiły z matki na dziecko.

Długość życia na Kubie

Średnia długość życia na Kubie wynosi 79 lat. Rozwój systemu ochrony zdrowia stawiany był jako jeden z najważniejszych filarów rewolucji. Przez lata był to również obiekt największych ulg budżetowych. Narodowy System Zdrowia miał swój początek w 1961 roku. Wówczas zaczęto wycofywać się z prywatnego sektora, skupiając się na rozwoju publicznego. Kuba przewyższa wszystkie inne kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów pod względem takich wskaźników jak śmiertelność niemowląt i średnia długość życia. Dlaczego? Z powodu ograniczonego dostępu do leków, środków farmaceutycznych i zaawansowanej technologii zdecydowano się na szkolenie większej liczby lekarzy, co miało poprawić profilaktykę i zmniejszyć potrzebę stosowania kosztownych leków.

Obecnie innymi krajami, które wyprzedzają Stany Zjednoczone pod względem średniej długości życia to: Kolumbia, Urugwaj, Chile, Kostaryka, Panama, Portoryko, Turcja, Grecja czy Albania. Jaki można odnaleźć punkt wspólny dla wymienionych państw? Otóż w każdym z nich PKB na jednego mieszkańca w dolarach jest prawie o połowę niższy niż w przypadku USA.

Na Kubie brakuje leków czy nowoczesnego sprzętu medycznego. Szpitale i kliniki raportują o braku bandaży czy pościeli. Niemniej skupienie się na profilaktyce i zwiększenie liczby lekarzy pozwoliło na uzyskanie wyjątkowo dobrych wyników zdrowotnych przy bardzo niskich wydatkach. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że nawet wydając o 6928 USD (73,68%) mniej na osobę na opiekę zdrowotną niż Stany Zjednoczone w 2014 roku, Kuba odnotowała o 26% niższą śmiertelność niemowląt i 0,7% wyższą średnią długość życia w tym roku. Z czasem ta różnica się pogłębiła na korzyść Kuby. W 2016 roku śmiertelność niemowląt na Kubie wynosiła 4,2 zgonów na 1000 żywych urodzeń. Dane dla Unii Europejskiej wynosiły 3,45 zgonów na 1000 żywych urodzeń, a dla USA – 5,6 zgonów na 1000 żywych urodzeń.

Problemem jest jednak leczenie osób z chorobami przewlekłymi (np. cukrzyca) czy schorzeniami charakterystycznymi dla osób starszych (np. demencja). Pomimo tych wyzwań Kuba nadal przeciwstawia się korelacji obserwowanej w innych krajach między wysokimi poziomami zasobów gospodarczych a silnymi wskaźnikami zdrowia publicznego.

Co trzeci Amerykanin twierdzi, że USA tracą pozycję lidera w dziedzinach nauki

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker