Ameryki

Przełom? Kubańczycy żyją średnio o 3 lata dłużej niż Amerykanie

Kubańczycy żyją dłużej niż Amerykanie dzięki rozwojowi systemu opieki zdrowotnej

Nowe odczyty średniej długości życia pozostawiają wiele do życzenia, szczególnie w przypadku mieszkańców USA. Obecnie to Kubańczycy żyją dłużej niż Amerykanie, pomimo że w państwie brakuje leków. 

Kubańczycy żyją dłużej niż Amerykanie

Średnia długość w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich dwóch lat drastycznie spadła. Jak już pisaliśmy, według ostatnich odczytów długość życia w USA jest niższa niż w Chinach (Więcej: Oczekiwana długość życia w USA jest niższa niż w Chinach! To katastrofalny trend dla Amerykanów).

Według informacji opublikowanych przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w 2021 roku oczekiwana długość życia w USA wynosi obecnie 76,1 lat, co oznacza spadek o prawie cały rok w porównaniu z danymi z 2020 roku. Tym samym według zaktualizowanych danych średnia długość życia mężczyzn wynosi obecnie 73,2, a kobiet 79,9.

Zobacz także: Kubańczycy masowo emigrują, ponieważ w ich ojczyźnie wybuchł kryzys

Oczywiście w USA istnieje znaczna dysproporcja pomiędzy grupami etnicznymi oraz płcią. Statystyki pokazują, że kobieta pochodzenia azjatyckiego dożywa średnio 85,6 lat, natomiast Afroamerykanin 66,7 lat.

Za spadek Stanów Zjednoczonych w rankingu obwinia się pandemię. Jednak należy wymienić również czynniki, które istotnie wpłynęły na ograniczenie śmiertelności w ostatnich latach. Mowa głównie o zmniejszeniu śmiertelności z powodu zapalenia płuc (38,5%), podobnie jak zmniejszenie ryzyka innych chorób układu oddechowego i choroby Alzheimera. Niepokojąco wzrosły jednak dane dotyczące śmiertelności wskutek przedawkowania.

Zobacz także: Susza w USA. Niski poziom wody w Missisipi zagraża łańcuchom dostaw

Kubańczycy rozwinęli podstawową profilaktykę

W przypadku mieszkańców Kuby tendencja jest odwrotna. Obywatele żyją coraz dłużej. Duży wpływ na to ma przede wszystkim dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej, jako jedna z utrzymujących się socjalistycznych zasad. Co więcej, w państwie jest wysoki odsetek lekarzy, a system koncentruje się na profilaktyce i opiece podstawowej. To bardzo ważny aspekt, który zwiększa prawdopodobieństwo poprawnej diagnozy już w pierwszych etapach konsultacji. Ponadto Kuba to pierwszy kraj w Ameryce Łacińskiej, który w 2015 roku uzyskał certyfikat WHO za zwalczanie przenoszenia wirusa HIV i kiły z matki na dziecko.

Długość życia na Kubie

Średnia długość życia na Kubie wynosi 79 lat. Rozwój systemu ochrony zdrowia stawiany był jako jeden z najważniejszych filarów rewolucji. Przez lata był to również obiekt największych ulg budżetowych. Narodowy System Zdrowia miał swój początek w 1961 roku. Wówczas zaczęto wycofywać się z prywatnego sektora, skupiając się na rozwoju publicznego. Kuba przewyższa wszystkie inne kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów pod względem takich wskaźników jak śmiertelność niemowląt i średnia długość życia. Dlaczego? Z powodu ograniczonego dostępu do leków, środków farmaceutycznych i zaawansowanej technologii zdecydowano się na szkolenie większej liczby lekarzy, co miało poprawić profilaktykę i zmniejszyć potrzebę stosowania kosztownych leków.

Obecnie innymi krajami, które wyprzedzają Stany Zjednoczone pod względem średniej długości życia to: Kolumbia, Urugwaj, Chile, Kostaryka, Panama, Portoryko, Turcja, Grecja czy Albania. Jaki można odnaleźć punkt wspólny dla wymienionych państw? Otóż w każdym z nich PKB na jednego mieszkańca w dolarach jest prawie o połowę niższy niż w przypadku USA.

Na Kubie brakuje leków czy nowoczesnego sprzętu medycznego. Szpitale i kliniki raportują o braku bandaży czy pościeli. Niemniej skupienie się na profilaktyce i zwiększenie liczby lekarzy pozwoliło na uzyskanie wyjątkowo dobrych wyników zdrowotnych przy bardzo niskich wydatkach. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że nawet wydając o 6928 USD (73,68%) mniej na osobę na opiekę zdrowotną niż Stany Zjednoczone w 2014 roku, Kuba odnotowała o 26% niższą śmiertelność niemowląt i 0,7% wyższą średnią długość życia w tym roku. Z czasem ta różnica się pogłębiła na korzyść Kuby. W 2016 roku śmiertelność niemowląt na Kubie wynosiła 4,2 zgonów na 1000 żywych urodzeń. Dane dla Unii Europejskiej wynosiły 3,45 zgonów na 1000 żywych urodzeń, a dla USA – 5,6 zgonów na 1000 żywych urodzeń.

Problemem jest jednak leczenie osób z chorobami przewlekłymi (np. cukrzyca) czy schorzeniami charakterystycznymi dla osób starszych (np. demencja). Pomimo tych wyzwań Kuba nadal przeciwstawia się korelacji obserwowanej w innych krajach między wysokimi poziomami zasobów gospodarczych a silnymi wskaźnikami zdrowia publicznego.

Co trzeci Amerykanin twierdzi, że USA tracą pozycję lidera w dziedzinach nauki

Polecane artykuły

Back to top button