ChinyGospodarkaUSA

Oczekiwana długość życia w USA jest niższa niż w Chinach! To katastrofalny trend dla Amerykanów

Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC) podało druzgocące dane. Oczekiwana długość życia w USA drastycznie spadła w latach 2019-2021. Wydaje się, że ten katastrofalny trend będzie przyczynkiem do głębokiej debaty politycznej, gospodarczej i społecznej w amerykańskim establishmencie.   

Oczekiwana długość życia w USA drastycznie spadła

Świeżo opublikowane dane CDC są alarmem dla amerykańskich rządzących, że system ochrony zdrowia oparty o model rynkowy, który w większości finansowany jest przez sektor prywatny, nie zdaje egzaminu. Oczekiwana długość życia w momencie urodzenia wyniosła w 2021 roku 76,1 lat, zmniejszając się kolejno o 0,9 roku w stosunku do 2020 r. i o 2,7 lat w stosunku do 2019 roku. Pierwszy raz we współczesnej Ameryce doszło do tak drastycznego spadku średniej długości życia!

W podziale na płeć oczekiwana długość życia dla mężczyzn wyniosła 73,2 lata w 2021 r., natomiast dla kobiet 79,1 lat. W porównaniu do 2020 r. daje to spadek kolejno o 1 rok i 0,8 roku.

Zobacz także: Program Ochrony Płac w USA pomógł głównie bogatym

Stagnacja w oczekiwanej długości życia trwa już od 2011 roku, pandemia zaś pogłębiła ten krytyczny problem. Poza pandemią COVID-19, która jest główną przyczyną nadmiarowych zgonów ostatnich dwóch latach, w całej poprzedniej dekadzie Stany Zjednoczone mierzyły się z licznymi zabójstwami, samobójstwami, epidemią opioidów, wypadkami samochodowymi i otyłością.

John Burn-Murdoch na łamach Financial Times pokazał, jak bez powyższych czynników kształtowałaby się oczekiwana długość życia w USA. Z jego estymacji wynika, że life expectancy byłaby zbliżona do tej z Anglii i Walii, czyli o ok. 3,6 lat wyższa, a co ważniejsze nie odbiegałaby od reszty państw Zachodu.

System ochrony zdrowia nie wytrzymał pandemii COVID-19. Na SARS-CoV-2 zmarło ponad milion Amerykanów. Jak wskazuje CDC, za drastyczny spadek oczekiwanej długości życia w latach 2019-2021 w połowie odpowiadała pandemia, natomiast drugim istotnym czynnikiem była epidemia opioidów. 

Oczekiwana długość życia w Chinach wyższa niż w USA

Choć na świeczniku od lat jest amerykańsko-chiński pojedynek w wolumenie produktu krajowego brutto, to w ubiegłym roku doszło do zmiany historycznej, która ma znaczenie bardziej fundamentalne niż bogactwo kraju, gdyż dotyczy ludzkiego życia. Oczekiwana długość życia w Chinach jest już wyższa niż w USA! W 2021 r. wyniosła ona w Państwie Środka 77,1 lat wobec 76,1 lat w USA. To porażka USA, która z pewnością w chińskim managemencie została szybko wychwycona.

Zobacz także: Chiny zrywają współpracę transportową z Litwą. Poszło o Tajwan

Powyższy wykres, choć odwołuje się głównie do średniej długości życia w roku ubiegłym, pokazuje coś więcej. Pokazuje drogę, jaką pokonały Chiny do osiągnięcia tak wysokiego statusu społeczno-zdrowotnego. Gospodarka Państwa Środka funkcjonująca między przejawami państwa autorytarnego a modelem wolnorynkowym, swoim silnym wzrostem napędzała inne obszary, takie jak system opieki zdrowotnej.

Chiny wydają się prowadzić zgoła inną politykę wobec COVID, aniżeli zachodni suwereni. Polityka zero-covid, choć pozbawia kraj dobrych wyników gospodarczych, które były znakiem rozpoznawczym azjatyckiego tygrysa, chroni życie ludzkie. Z estymacji Nature Medicine wynika, że rezygnacja z polityki zero-covid przy obecnym wskaźniku szczepień kosztowałaby kraj 1,5 miliona zgonów w całym kraju, na co Chiny pozwolić sobie nie mogą. Zresztą, to właśnie surowe restrykcje przeciwpandemiczne w 2020 r. i 2021 r. przyczyniły się do wzrostu (a nie spadku) oczekiwanej długości życia, co nie stało się w Europie Zachodniej i USA.

Zobacz także: Chiny kolejny rok pozostają największym partnerem handlowym Afryki 

Brytyjski historyk gospodarczy Adam Tooze trafnie puentuje porażkę USA.

Można by pomyśleć, że w obliczu tych jaskrawych faktów wszystkie inne tematy debaty politycznej zbledną. Niezależnie od tego, co jeszcze powinno robić społeczeństwo, co jeszcze obiecuje system polityczny, powinno ono zapewnić swoim obywatelom długość życia w zdrowiu współmierną do ogólnego poziomu rozwoju gospodarczego ich kraju. Ambitne społeczeństwo powinno dążyć do osiągnięcia więcej, tak jak to robi na przykład Japonia. Oceniając według tej podstawowej metryki, współczesne Stany Zjednoczone ponoszą porażkę, a dla znacznej mniejszości swojej populacji porażkę spektakularną. A jednak ten niezwykły i haniebny fakt prawie nie pojawia się w debacie politycznej – to milczenie, które jest zarówno objawem, jak i przyczyną – wnioskuje A. Tooze

USA i Chiny – gospodarcze tło konfliktu o Tajwan

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker