USA

Co trzeci Amerykanin twierdzi, że USA tracą pozycję lidera w dziedzinach nauki

Zdaniem wielu Amerykanów pozycja USA na świecie słabnie, szczególnie jeśli chodzi o osiągnięcia naukowe i rozwój technologii. Pogląd ten jest widoczny szczególnie w przypadku młodszego pokolenia. 

Pozycja USA na świecie

Ameryka zmienia się, zarówno gospodarczo, jak i politycznie. W ostatnich latach wydaje się, że coraz więcej obywateli USA dostrzega tworzenie się drugiego bieguna politycznego, którym są Chiny. Problemy wewnętrzne w Stanach Zjednoczonych również wpływają na percepcję własnego państwa, które wydaje się coraz mniej atrakcyjnym miejscem do życia.

Analiza przedstawiona przez analityków Pew Research pokazuje, że pomimo faktu, iż Amerykanie wciąż postrzegają swój kraj jako lidera technologicznego, 38% badanych przyznaje, że kraj traci na popularności na całym świecie.

Zobacz także: Najem w USA zaczął tanieć. Czynsze spadły o 0,22% m/m

Ameryka wciąż jest liderem technologicznym?

Po trudnym okresie pandemii wielu Amerykanów zwątpiło, że Stany Zjednoczone wciąż są innowacyjnym państwem wyznaczającym ścieżkę rozwoju innym gospodarkom. Według analizy Pew Reserach 14% badanych uważa, że ​​Stany Zjednoczone w swoich osiągnięciach naukowych zdobywają przewagę nad innymi krajami. Większy odsetek (38%) uważa, że ​​Stany Zjednoczone tracą na znaczeniu, a 47% twierdzi, że pozostaje w tym samym miejscu w porównaniu z innymi krajami. Co istotne, większy pesymizm dotyczący postępu technologicznego wykazują zarówno Demokraci, jak i Republikanie.

Nauka często staje się częścią polityki, a badania pokazują, że Demokraci znacznie częściej niż Republikanie popierają aktywną rolę polityczną naukowców. Większość Republikanów (70%) przyznaje, że naukowcy powinni trzymać się z daleka od publicznych debat politycznych. Tylko 24% z nich uważa, że  naukowcy są zwykle lepiej przystosowani niż inni ludzie do podejmowania decyzji politycznych dotyczących zagadnień naukowych. Ankieta przeprowadzona wśród 10 588 dorosłych Amerykanów pokazuje, że  podejście do kwestii nauki po pandemii jest różne w zależności od opcji politycznej, wieku czy wykształcenia.

Obserwuje się również różne podejście do zaufania do pracy naukowców. Aż 89% Demokratów twierdzi, że ma przynajmniej spore zaufanie do naukowców. W przypadku Republikanów wynik ten wynosi 63%.

Zobacz także: Susza w USA. Niski poziom wody w Missisipi zagraża łańcuchom dostaw

Czy inwestycje w naukę opłacają się Stanom Zjednoczonym?

Większość Amerykanów uważa, że to ważne, aby Waszyngton wiódł prym w nauce, co pozwoliłoby utrzymać realny wpływ na decyzje na świecie. Dominującym poczuciem jest jednak to, że Stany Zjednoczone albo utrzymują się na stałym poziomie, albo tracą pozycję w nauce w porównaniu z innymi krajami.

Niemniej większość obywateli twierdzi, iż inwestycje rządowe w badania naukowe wciąż są opłacalne. Około ośmiu na dziesięciu Amerykanów (81%) twierdzi, że inwestycje rządowe w badania naukowe mające na celu rozwój wiedzy są zazwyczaj opłacalne dla społeczeństwa z biegiem czasu, podczas gdy tylko 18% twierdzi, że inwestycje rządowe w podstawowe badania naukowe nie są warte żadnych inwestycji (Więcej: Idea straconej szansy. Stany Zjednoczone zmarnowały potencjał minionej dekady).

Pew Research

Inwestycje w naukę zazwyczaj zwracają się dopiero w perspektywie długoterminowej – zdanie to podzielają prawie wszyscy Demokraci (92%) i 80% Republikanów.

W badaniach naukowych nie tylko tych najnowszych, wyraźnie zarysowuje się pesymizm dotyczący pozycji Stanów Zjednoczonych na świecie. W ostatnich latach więcej osób skłania się ku stwierdzeniu, że Waszyngton raczej traci pozycję lidera politycznego i gospodarczego względem innych dominujących gospodarek (Więcej: Największe gospodarki świata. W 2022 roku na szczycie pozostają USA, Chiny i Japonia). Republikanie są nieco bardziej niż Demokraci skłonni postrzegać Stany Zjednoczone jako przegrywające z innymi krajami pod względem osiągnięć naukowych (42% w porównaniu z 36%).

Z tezą, że Stany mają dominującą pozycję na świecie, zwłaszcza w nauce, zgadzają się raczej starsi. Młodsze pokolenie surowiej ocenia działania rządu i najczęściej pozostaje na stanowisku, że Stany Zjednoczone rozwijają się w podobnym tempie do innych gospodarek. Obecnie niewielu Amerykanów niezależnie od wieku uważa, że ​​Stany Zjednoczone zyskują na znaczeniu w nauce w porównaniu z innymi krajami. To ważne obserwacje socjologiczne, gdyż pokazują zmieniający się obraz społeczeństwa na przestrzeni dekad. Jeszcze w latach 90. XX wieku zdecydowana większość twierdziła, że Stany zdecydowanie dominują na tle innych gospodarek.

Rynek pracy w USA nie chce osłabnąć, więc Fed osłabi go siłą

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker