EuropaGospodarka

Recesja w Rosji będzie mniejsza, niż wcześniej oczekiwano

Głównie ze względu na sankcje recesja w Rosji w tym roku na pewno będzie miała miejsce. Jednakże, jak wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez agencję prasową Reuters, jej skala będzie mniejsza, niż wcześniej oczekiwano. Ekonomiści zrewidowali swoje prognozy głównie, dlatego że Centralny Bank Federacji Rosyjskiej zaczął obniżać stopy procentowe i będzie to robić dalej. 

Recesja w Rosji: PKB spadnie o 7,6 proc. zamiast o 8,4 proc.

Agencja prasowa Reuters w tym miesiącu przeprowadziła wśród 18 analityków ankietę odnośnie przyszłej sytuacji gospodarczej w Rosji. Średnia ich prognoz wskazuje na to, że PKB tego państwa spadnie w tym roku o 7,6 proc. Jednakże jeszcze pod koniec kwietnia, dokładnie ci sami eksperci spodziewali się, że gospodarka analizowanego kraju skurczy się o 8,4 proc. Oznacza to, że recesja w Rosji w tym roku na pewno będzie miała miejsce, ale będzie ona mniejsza, niż wcześniej oczekiwano. 

Zobacz także: Niderlandzka GasTerra została odcięta od rosyjskiego gazu. Dania jest następna

Analitycy zrewidowali swoje prognozy, głównie ze względu na działania Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej, który już od wielu tygodni obniża stopy procentowe. W kwietniu ta główna spadła z poziomu 20 proc. do 14 proc. Z kolei kilka dni temu ​rosyjski bank centralny obniżył ją po raz kolejny tym razem do 11 proc. Ponadto ekonomiści ankietowani przez Reutersa przewidują, że dalej będzie on ją obniżał i pod koniec roku główna stopa procentowa wyniesie „zaledwie” 8 proc. 

Rosyjski bank centralny osiągnął zamierzone cele

Obniżki te są spowodowane tym, że władzom monetarnym już udało się osiągnąć dwa zaplanowane wcześniej przez nich cele. Otóż po pierwsze, dzięki między innymi historycznie wysokim stopom procentowym, relatywnie drogim surowcom energetycznym i kontroli kapitału aktualnie rubel jest notowany na poziomie wyższym od tego przedwojennego. Oznacza to, że tak wysokie stopy procentowe nie są już konieczne, gdyż nie trzeba chronić wartości krajowej waluty. Co więcej, są one stosunkowo niepożądane, gdyż jak wskazują eksperci, jeśli rubel dalej będzie drożał na światowym rynku walutowym, to bardzo zaszkodzi to eksporterom. 

Zobacz także: Operatorzy statków przygotowują do kolejnych sankcji na Rosję

Do tego, w końcu udało się opanować wzrost cen w Rosji. Co prawda, inflacja dalej jest relatywnie wysoka, w kwietniu osiągnęła ona poziom 17,8 proc. r/r, ale dane wskazują, że wytraciła ona swój impet. Choćby, jak poinformowała rosyjska Federalna Służba Statystyki Państwowej, tygodniowa inflacja od 14 do 20 maja spadła, choć jedynie o 0,02 proc. Co więcej, według prognoz ankietowanych ekonomistów roczny wzrost cen dóbr konsumpcyjnych wyniesie 16,4 proc., gdzie jeszcze w kwietniu przewidywali oni, iż osiągnie poziom 20,5 proc. 

Rubel rosyjski mocniejszy niż przed wojną! Jak do tego doszło?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker