GospodarkaPolska

Rubel rosyjski mocniejszy niż przed wojną! Jak do tego doszło?

Rubel rosyjski odrobił straty i jest mocniejszy niż przed wojną. To efekt wzrostu cen surowców energetycznych, dzięki którym rosyjska gospodarka częściowo rekompensuje sobie straty wynikające z zachodnich sankcji. Dodatkowo niektóre zagraniczne firmy przestawiły się na transakcje rublem, co prowadzi do aprecjacji rosyjskiej waluty. 

Rubel rosyjski odrobił straty z nawiązką

Od stycznia rubel rosyjski w stosunku do dolara umocnił się aż o 40%. Tym samym rosyjska waluta jest najmocniejsza od marca 2018 roku. Stało się to nawet w obliczu zachodnich sankcji, które sieją spustoszenie w rosyjskiej gospodarce. Szacuje się, że PKB Rosji w 2022 roku spadnie o 8-10%.

Gwałtowny wzrost rubla wynika ze zbliżającego się terminu płatności podatku od wydobycia kopalin w wysokości 600 miliardów rubli (10,43 miliarda dolarów) oraz zamiany płatności za eksport gazu na ruble. Uważamy, że lokalna waluta może mieć problemy z przedłużeniem ostatniej zwyżki, ponieważ aktywność sprzedażowa wśród eksporterów może zacząć spadać — wskazuje w komunikacie Sbierbank CIB

Kurs RUB/USD

Zobacz także: Centralny Bank Federacji Rosyjskiej próbuje ratować gospodarkę. Znowu obniżył stopy procentowe

Na początkowym etapie wprowadzania zachodnich sankcji, rosyjska waluta ulegała silnej deprecjacji na skutek odpływu kapitału z rosyjskiej gospodarki. Obecnie, jest zgoła odmiennie. Jak do tego doszło?

Jak doszło do umocnienia rubla?

Podstawowym czynnikiem, który powoduje aprecjację rubla, są rekordowo wysokie ceny surowców energetycznych, z których finansowana jest gospodarka rosyjska. W związku z powyższym częściowo zachodnie embargo jest rekompensowane wyższymi dochodami z każdego sprzedanego metra sześciennego gazu oraz baryłki ropy naftowej.

Ceny surowców są obecnie niebotycznie wysokie i chociaż nastąpił spadek wolumenu rosyjskiego eksportu z powodu embarg i sankcji, wzrost cen surowców z nawiązką rekompensuje te spadki — wyjaśnia ekonomistka Oxford Economics Tatiana Orłowa

Zobacz także: Rosja utworzy korytarz humanitarny dla statków, ale stawia warunek

Ponadto, fala opuszczania Rosji przez zachodnie firmy wpłynęła na gwałtowny spadek importu. Jednocześnie eksport stale rośnie. Szacuje się, że w kwietniu Rosja wygenerowała nadwyżkę handlową na rekordowym poziomie 37 mld dolarów.

Mamy ten zbieg okoliczności, że gdy import się załamał, eksport gwałtownie rośnie — dodaje Orłowa

Spadek importu to jednocześnie zmniejszony popyt na twarde waluty obce, natomiast wzrost eksportu to zwiększony popyt na rubla. W efekcie rosyjska waluta się umacnia. Ponadto Federacja Rosyjska wprowadziła kontrolę kapitału w celu stabilizacji rynku finansowego. Rosyjscy eksporterzy mają obowiązek wymiany walut obcych na walutę krajową, a zagraniczni inwestorzy nie mogą sprzedawać rosyjskich aktywów finansowych. Co więcej, niektóre zagraniczne korporacje zastosowały się do kremlowskich manipulacji i w groźbie odcięcia ich od gazu, zaczęły za ten surowiec płacić w rublach.

Rubel ma się coraz lepiej i odrabia straty. Dlaczego? Bo sankcje nie są wystarczająco skuteczne

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker