EuropaGospodarka

Centralny Bank Federacji Rosyjskiej próbuje ratować gospodarkę. Znowu obniżył stopy procentowe

Centralny Bank Federacji Rosyjskiej w piątek obniżył wysokość głównej stopy procentowej. Aktualnie wynosi ona 14 proc., gdy jeszcze w czwartek była ona o 3 pkt proc. wyższa. Co więcej, jak zaznaczyła, Elvira Nabiullina, prezes rosyjskiego banku centralnego, w najbliższych miesiącach główna stopa procentowa będzie dalej obniżana. Podkreśliła ona, że walka z inflacją jest ważna, ale ważniejsze jest wspieranie gospodarki, która według wyliczeń banku, w tym roku skurczy się nawet o 10 proc. 

Centralny Bank Federacji Rosyjskiej ponownie obniżył stopy procentowe

Centralny Bank Federacji Rosyjskiej ponownie obniżył wysokość głównej stopy procentowej. Trzy tygodnie temu spadła ona z poziomu 20 proc. do 17 proc., a w ten piątek z 17 proc. do 14 proc. Co warto zaznaczyć, obniżka ta zaskoczyła ekonomistów. Żaden z analityków ankietowanych przez dziennikarzy Bloomberga nie przewidział, że główna stopa procentowa zostanie obniżona aż o 3 pkt proc. 

Zobacz także: Stopy procentowe w Rosji zostały obniżone. Bank centralny chce uratować gospodarkę

Co warto zaznaczyć, Centralny Bank Federacji Rosyjskiej nie zrezygnował z walki z inflacją, która jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, według jego szacunków utrzyma się na dwucyfrowym poziomie do czwartego kwartału 2023 roku. Jak na piątkowej konferencji zaznaczyła Nabiullina:

Stabilność cen pozostaje naszym bezwarunkowym priorytetem, ponieważ bez niej nie jest możliwy zrównoważony wzrost gospodarczy.

Inflacja w Rosji
Źródło: Bloomberg

Jednakże jej zdaniem można obniżać stopy procentowe, gdyż handel zagraniczny już w wystarczającym stopniu stabilizuje tempo wzrostu cen w Rosji. Otóż rubel już odrobił straty, które poniósł na skutek rozpoczęcia inwazji przez Rosjan. W tym miesiącu jego kurs w stosunku do dolara umocnił się aż o 14 proc. Co więcej, w bieżącym roku nadwyżka na rachunku obrotów bieżących będzie większa niż przewidywano przed rozpoczęciem wojny przez Rosję. Zdaniem rosyjskiego banku centralnego wyniesie ona 145 mld dolarów, głównie dzięki temu, iż import spada znacznie szybciej niż eksport.

Zobacz także: Norwegia zamyka granicę i porty dla towarów z Rosji. Jest jedno „ale”

Bank centralny chce uratować gospodarkę Rosji

Ponadto Nabiullina zaznaczyła, iż Centralny Bank Federacji Rosyjskiej nie może walczyć z inflacja za wszelką cenę. Ze względu na sankcje nałożone na Rosję, tamtejsza gospodarska znajduje się obecnie w opłakanym stanie. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, według prognoz rosyjskiego banku centralnego, w tym roku PKB tego państwa skurczy się nawet o 10 proc. Jej zdaniem, dalsze utrzymywanie stóp procentowych na relatywnie wysokim poziomie jeszcze bardziej pogorszy sytuację gospodarczą w Rosji. Z tego powodu bank je obniżył i dalej będzie obniżać. 

Wzrost gospodarczy Rosji
Źródło: Bloomberg

Jakie są perspektywy gospodarcze dla Rosji? [RAPORT OG]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker