AmerykiGospodarka

Panama ustanowiła kryptowaluty legalnym środkiem płatniczym. Zaszkodzi to reputacji kraju

Panama ustanowiła kryptowaluty legalnym środkiem płatniczym. Oznacza to, że niedługo będzie można bez większych problemów wykorzystywać cyfrowe aktywa do dokonywania transakcji w sklepach, a nawet do płacenia podatków. Jednakże zdaniem ekspertów analizowane prawo zaszkodzi już i tak nadszarpniętej reputacji kraju. Obecnie Panamę uznaje się za jeden z największych rajów podatkowych na świecie, a tamtejszy system finansowy za wyjątkowo mało przejrzysty. 

Panama ustanowiła kryptowaluty legalnym środkiem płatniczym

Członkowie Zgromadzania Narodowego Panamy, praktycznie jednogłośnie przegłosowali ustawę ustanawiająca kryptowaluty legalnym środkiem płatniczym. 38 posłów zagłosowało za wejściem tego prawa w życie, dwóch się wstrzymało, a zero osób było przeciw. Ustawa obecnie jest w rękach prezydenta, a ten najprawdopodobniej, według agencji prasowej Reuters, ją podpisze. Oznacza to, że niedługo mieszkańcy Panamy będą mogli wykorzystać aktywa cyfrowe jako środek płatniczy w każdej operacji cywilnej lub handlowej, która nie jest zabroniona przez prawo. Co więcej, będą oni mogli nawet płacić z pomocą kryptowalut podatki! 

Zobacz także: Bank Centralny Kuby wspiera rynek kryptowalut. Wyspa próbuje ominąć amerykańskie sankcje

Co warto zaznaczyć, rządzący wierzą, że uchwalenie tego prawa wspomoże rozwój sektora finansowego oraz ułatwi życie wielu mieszkańcom. Otóż aktualnie mimo relatywnie dobrej jakości i dostępności internetu na terenie kraju, zaskakująco mało osób posiada konto bankowe. Aktualnie jedynie 25 proc. mieszkańców tego państwa założyło takowe. Zdaniem posłów, dzięki temu, że kryptowaluty staną się legalnym środkiem płatniczym, mieszkańcy tego państwa zaczną zakładać konta w bankach, aby móc skorzystać z dobrodziejstw, jakie oferują te aktywa. Co więcej, prawo to ma doprowadzić również do tego, że system finansowy na terenie kraju się rozwinie, a banki zaczną oferować nowe, innowacyjne usługi związane z kryptowalutami.  

Uchwalone prawo zaszkodzi już i tak nadszarpniętej reputacji kraju

Jednakże eksperci nie są tak bardzo optymistycznie nastawieni do tej ustawy, jak politycy. Choćby zdaniem Romaina Dromarda, dyrektora w firmie K&B Family Office, wprowadzenie tego prawa w życie zaszkodzi reputacji tego państwa. W jego opinii analizowana ustawa uczyni system finansowy Panamy jeszcze mniej przejrzystym, co sprawi, że łatka raju podatkowego przylgnie do tego państwa na dobre. 

Zobacz także: Pandora Papers: Ujawniono tajne aktywa rodziny prezydenta Kenii

Co warto zaznaczyć, Panama już teraz ma mocno nadszarpniętą reputację. Otóż rok temu zostały opublikowane tzw. Pandora Papers, czyli przeciek prawie 12 milionów dokumentów, które ujawniają ukryte bogactwo, unikanie podatków, a w niektórych przypadkach pranie brudnych pieniędzy przez bogatych i wpływowych ludzi na świecie. Okazało się, że wielu polityków korzysta z usług firm, aby ukryć swoje bogactwo między innymi na terenie tego środkowoamerykańskiego państwa. Choćby rodzina prezydenta Kenii Uhuru Kenyatty, która zdominowała politykę kraju od czasu uzyskania niepodległości, przez dziesięciolecia potajemnie posiadała sieć firm offshore, dzięki której była ona w stanie ukryć swój majątek na Panamie i uniknąć płacenia podatków.  

Kolejny kraj będzie używał bitcoina jako prawnego środka płatniczego!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker