Afryka i Bliski Wschód

Kolejny kraj będzie używał bitcoina jako prawnego środka płatniczego!

Już drugi kraj zadecydował o wprowadzeniu bitcoina do gospodarki jako oficjalnego środka płatniczego. Według oficjalnych informacji Republika Środkowoafrykańska przyjmuje bitcoina, aby stymulować rozwój. 

Republika Środkowoafrykańska przyjmuje bitcoina jako oficjalny środek płatniczy

Republika Środkowoafrykańska to drugie państwo, które zatwierdziło bitcoina jako prawny środek płatniczy. Wcześniej podobne kroki podjął Salwador w 2021 roku (Więcej: Prezydent Salwadoru próbuje budować potęgę na kryptowalucie). Wówczas decyzja ta spotkała się z szeroką krytyką ekonomistów, którzy ostrzegali przed negatywnym wpływem na gospodarkę oraz niestabilnością, która wynika z notorycznej zmienności kryptowalut. O podjętej decyzji poinformowało biuro prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej. Ustawa została jednogłośnie przegłosowana, a prezydent tego samego dnia złożył na niej podpis. Bitcoin będzie uważany za prawny środek płatniczy obok regionalnego franka CFA z Afryki Środkowej.

Zobacz także: Salwador: MFW wzywa władze do usunięcia Bitcoina jako nowego środka płatniczego

Zubożałe państwo afrykańskie o ogromnym potencjale

Republika Środkowoafrykańska jest jednym z najsłabiej rozwiniętych państw na świecie, pomimo ogromnego niewykorzystanego potencjału związanego z turystyką i branżą wydobywczą. Afrykańskie państwo mierzy się z wieloma konfliktami, które dotyczą m.in. praw do eksploatacji bogatych złóż diamentów, złota i uranu.

Jak wskazuje Bank Światowy, w 2020 roku około 71% z 5,4 miliona mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej żyło poniżej międzynarodowej granicy ubóstwa. Trwający od lat kryzys wewnętrzny wynika z eskalacji przemocy oraz niestabilności politycznej.

David Gerard, niezależny autor, powiedział w wywiadzie dla serwisu CNBC:

Pytanie brzmi, dla kogo jest orzeczenie dotyczące kryptowalut. Zasięg Internetu w Republice Środkowoafrykańskiej wynosi 11%. Być może powiedziano rządowi, że spowoduje to zwiększenie płatności w kraju, ale nie jest jasne, w jaki sposób.

Pojawiają się również obawy związane z wykorzystaniem kryptowalut do finansowania przestępczości lub wpływania na decyzje polityczne w kraju.

Zobacz także: Amazon zaprzecza doniesieniom o przyjmowaniu bitcoinów jako płatności

Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest przeciwny czynieniu oficjalnego środka płatniczego z bitcoina. Już wcześniej MFW ostrzegał Salwador przed potencjalnymi reperkusjami podjętej decyzji. Ogromne wahania cenowe narażają konsumentów i mogą destabilizować organy państwa.

Salwador przełożył emisję obligacji zabezpieczonych Bitcoinami i zwrócił się o pomoc do Binance

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker