EuropaGospodarka

Stopy procentowe w Rosji zostały obniżone. Bank centralny chce uratować gospodarkę

Stopy procentowe w Rosji zostały obniżone. Co warto zaznaczyć, tamtejszy bank centralny postąpił tak pomimo tego, że inflacja w Rosji jest obecnie relatywnie wysoka, gdyż chce on ratować gospodarkę. Popyt w tym państwie załamał się, a sprzedaż niektórych dóbr spadła nawet o 60 proc. 

Stopy procentowe w Rosji zostały obniżone, pomimo wysokiej inflacji

Bank centralny Rosji postanowił obniżyć główną stopę procentową z 20 do 17 proc. Ponadto, jego przedstawiciele zapowiedzieli, że na następnym spotkaniu ponownie ją obniżą, jeśli pozwolą na to warunki zewnętrzne. Co warto zaznaczyć, postąpił on w taki sposób pomimo tego, że inflacja w Rosji jest aktualnie na historycznie wysokim poziomie. 

1 kwietnia wyniosła ona aż 16,7 proc. Jedynie w ostatnim tygodniu marca ceny wzrosły średnio o 0,99 proc. Najmocniej podrożały artykuły gospodarstwa domowego, takie jak papier toaletowy oraz żywność. Cena cukru w ciągu zaledwie 7 dni wzrosła aż o 5,1 proc., a cena cebuli o 8 proc.  

Zobacz także: Rosja wznawia połączenia do 52 krajów. Wykorzysta skradzione samoloty?

Bank centralny Rosji chce uratować gospodarkę

Jednakże Rosja aktualnie stoi w obliczu znacznie większych problemów niż relatywnie szybki wzrost cen. Otóż zdaniem analityków Goldman Sachs, w ubiegłym miesiącu sprzedaż detaliczna spadła o 10 proc. Co więcej, sprzedaż samochodów, według nich, miała spaść aż o 60 proc. Stało się tak między innymi, dlatego że ze względu na wysokie stopy procentowe w Rosji, mieszkańcy tego państwa w ostatnich tygodniach mieli bardzo ograniczone możliwości finansowania bieżącej konsumpcji długiem. 

Do tego, co warto zaznaczyć, rosyjski bank centralny 28 lutego tak znacznie podwyższył stopy procentowe, aby uratować system finansowy. Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji, mieszkańcy tego państwa masowo ruszyli do bankomatów w celu wypłacenia gotówki. Podwyżka miała uczynić trzymanie środków na depozytach banków bardziej opłacalnym i zachęcić Rosjan, aby przestali wypłacać pieniądze z bankomatów. Jednakże, jak zapewniła Elwira Nabiullina, szefowa banku centralnego Rosji, niebezpieczeństwo krachu systemu finansowego zostało częściowo zażegnane i nie trzeba już utrzymywać stóp na tak wysokim poziomie.

Krach walutowy w Rosji! Ludzie masowo wypłacają pieniądze z bankomatów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker