EuropaGospodarka

Inflacja w Rosji 1 kwietnia wyniosła 16,7%. Nadchodzi stagflacja?

Inflacja w Rosji 1 kwietnia wyniosła 16,7 proc. Jak poinformowała rosyjska Federalna Służba Statystyki Państwowej, jedynie od początku tego roku, ceny wzrosły o 10 proc. Najbardziej podrożały artykuły gospodarstwa domowego oraz żywność. Choć, warto zaznaczyć, iż jest możliwe, że niedługo dynamika cen w Rosji spowolni, głównie ze względu na malejący popyt.

Inflacja w Rosji przyspieszyła i 1 kwietnia wyniosła 16,7 proc.

Inflacja w Rosji 1 kwietnia wyniosła 16,7 proc. Co warto zaznaczyć, rosyjska Federalna Służba Statystyki Państwowej podaje dane odnośnie tempa wzrostu cen co tydzień. Dzięki temu jesteśmy w stanie stwierdzić, że jedynie w ostatnim tygodniu marca ceny wzrosły średnio o 0,99 proc. Najmocniej podrożały artykuły gospodarstwa domowego, takie jak papier toaletowy oraz żywność. Cena cukru w ciągu zaledwie 7 dni wzrosła aż o 5,1 proc., a cena cebuli o 8 proc.  

Zobacz także: Rosjanie wykupują cukier w sklepach. Prowadzone są kontrole „antykartelowe” u producentów

Ten relatywnie szybki wzrost cen został spowodowany zarówno szokiem popytowym, jak i podażowym. Na skutek nałożonych na Rosję sankcji, wielu mieszkańców tego państwa wpadło w panikę i udało się do sklepów, aby zrobić zapasy. Doprowadziło to do tego, że zapotrzebowanie na wiele dóbr znacznie wzrosło. Choćby w ciągu pierwszych 3 tygodni wojny popyt na cukier w Rosji wzrósł ponad sześciokrotnie. 

Z drugiej strony podaż wielu dóbr drastycznie spadła na terenie analizowanego państwa. Otóż wiele zagranicznych przedsiębiorstw zdecydowało się na opuszczenie Rosji. W taki sposób postąpiły między innymi Ikea, Apple, NVIDIA, Nike czy PepsiCo. Z tego powodu w Rosji zaczęły pojawiać się niedobory wielu towarów, co z kolei wywindowało ich ceny. 

Zobacz także: Rosyjskie statki nie mogą tankować w portach na Morzu Śródziemnym

Czy Rosji zagraża stagflacja?

Czy w takim razie Rosji grozi stagflacja? Na tę chwilę trudno to ocenić. Otóż Rosjanie już zaczęli ograniczać konsumpcję. Zdaniem analityków Goldman Sachs, w ubiegłym miesiącu sprzedaż detaliczna spadła o 10 proc. Do tego aktualnie główna stopa procentowa w Rosji wynosi 20 proc. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, jest ona najwyższa od dekad. Oznacza to, że Rosjanie obecnie mają ograniczone możliwości finansowania bieżącej konsumpcji długiem.

Wykres: główna stopa procentowa w Rosji

Główna stopa procentowa w Rosji
Źródło: Trading Economics

Z tego powodu możliwe jest, iż spadek popytu przeważy nad szokiem podażowym, a inflacja w Rosji w najbliższych miesiącach zacznie powoli maleć. Co warto zaznaczyć, już w ostatnim tygodniu marca można było zauważyć wpływ spadku konsumpcji na dynamikę cen. Wtedy to inflacja wzrosła o 0,99 proc. Z kolei w trzecim tygodniu marca o 1,16 proc. 

Zagraniczne firmy wycofują się z Rosji, rząd grozi procedurą wywłaszczenia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker