Europa

Węgierski fundusz współpracuje z czołowym rosyjskim bankiem

W zeszłym tygodniu na Węgrzech odbyły się wybory parlamentarne. Według wyników przewagę utrzymała rządząca partia, którą reprezentuje m.in. obecny premier Viktor Orban. Węgry prowadzą politykę zacieśniania relacji z Rosją. Przykładem tego jest choćby nowa umowa pomiędzy węgierskim funduszem a Sberbankiem. 

Transakcje węgiersko-rosyjskie w reakcji na sankcje

Jak informuje Bloomberg, Indotek-Investments zawarł umowę ze Sberbankiem, która dotyczy odkupienia 43% udziałów głównego bałkańskiego detalisty. Węgierski fundusz przejmie udziały w chorwackiej Fortenova Grupa. Odmówiono publikacji danych dotyczących kwestii finansowych. W tle pojawiają się powiązania rodzinne dotyczące premiera Węgier.

Zobacz także: Orbán wyłamuje się! Węgry będą płacić za gaz w rublach

Sberbank pod presją sankcji

Fundusz należy do węgierskiego biznesmena, Daniela Jellinka. Jest on powiązany z licznymi transakcjami, obejmującymi m.in. interesy z Istvanem Tiborczem, zięciem premiera Viktora Orbana. Jeszcze w marcu sprzedał on pakiet kontrolny akcji Diofa Asset Management spółce BDPST należącej do Tiborcza. 

Według Bloomberga transakcja jest wynikiem presji, pod którą znalazł się Sberbank w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Rosyjski sektor bankowy w dużej mierze został objęty sankcjami. Początkowo Sberbankowi udawało uniknąć się najdotkliwszych obostrzeń, jednak w tym tygodniu Stany Zjednoczone zadecydowały o rozszerzeniu pakietu sankcji, które po zmianach mają objąć również Sberbank. W związku z nowymi przepisami zatwierdzonymi w Waszyngtonie obecnie żaden amerykański podmiot gospodarczy nie może robić interesów z rosyjskim gigantem.

Zobacz także: Nowy Jedwabny Szlak: Węgry planują wspólną spółkę kolejową z Rosją

Sberbank jest największym rosyjskim pożyczkodawcą. Europejskie jednostki bankowe Sberbanku zostały rozwiązane na początku miesiąca. W Austrii oddział został zlikwidowany na podstawie lokalnych procedur upadłościowych. Udziały w spółkach zależnych na terenie Chorwacji i Słowenii zostały przejęte przez inne firmy.

Sberbank był głównym akcjonariuszem Fortenova Grupa. Detalista znany był wcześniej pod nazwą Agrokor. Działalność spółki z Zagrzebia obejmuje przede wszystkim produkcję żywności oraz prowadzenie sprzedaży w krajach bałkańskich: Chorwacji, Słowenii, Bośni Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze i Macedonii Północnej.

Koniec „przyjaźni”, czyli jak wojna zniszczyła polityczne relacje polsko-węgierskie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker