Węgierski fundusz współpracuje z czołowym rosyjskim bankiem

W zeszłym tygodniu na Węgrzech odbyły się wybory parlamentarne. Według wyników przewagę utrzymała rządząca partia, którą reprezentuje m.in. obecny premier Viktor Orban. Węgry prowadzą politykę zacieśniania relacji z Rosją. Przykładem tego jest choćby nowa umowa pomiędzy węgierskim funduszem a Sberbankiem.
Transakcje węgiersko-rosyjskie w reakcji na sankcje
Jak informuje Bloomberg, Indotek-Investments zawarł umowę ze Sberbankiem, która dotyczy odkupienia 43% udziałów głównego bałkańskiego detalisty. Węgierski fundusz przejmie udziały w chorwackiej Fortenova Grupa. Odmówiono publikacji danych dotyczących kwestii finansowych. W tle pojawiają się powiązania rodzinne dotyczące premiera Węgier.
Zobacz także: Orbán wyłamuje się! Węgry będą płacić za gaz w rublach
Sberbank pod presją sankcji
Fundusz należy do węgierskiego biznesmena, Daniela Jellinka. Jest on powiązany z licznymi transakcjami, obejmującymi m.in. interesy z Istvanem Tiborczem, zięciem premiera Viktora Orbana. Jeszcze w marcu sprzedał on pakiet kontrolny akcji Diofa Asset Management spółce BDPST należącej do Tiborcza.
Według Bloomberga transakcja jest wynikiem presji, pod którą znalazł się Sberbank w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Rosyjski sektor bankowy w dużej mierze został objęty sankcjami. Początkowo Sberbankowi udawało uniknąć się najdotkliwszych obostrzeń, jednak w tym tygodniu Stany Zjednoczone zadecydowały o rozszerzeniu pakietu sankcji, które po zmianach mają objąć również Sberbank. W związku z nowymi przepisami zatwierdzonymi w Waszyngtonie obecnie żaden amerykański podmiot gospodarczy nie może robić interesów z rosyjskim gigantem.
Zobacz także: Nowy Jedwabny Szlak: Węgry planują wspólną spółkę kolejową z Rosją
Sberbank jest największym rosyjskim pożyczkodawcą. Europejskie jednostki bankowe Sberbanku zostały rozwiązane na początku miesiąca. W Austrii oddział został zlikwidowany na podstawie lokalnych procedur upadłościowych. Udziały w spółkach zależnych na terenie Chorwacji i Słowenii zostały przejęte przez inne firmy.
Sberbank był głównym akcjonariuszem Fortenova Grupa. Detalista znany był wcześniej pod nazwą Agrokor. Działalność spółki z Zagrzebia obejmuje przede wszystkim produkcję żywności oraz prowadzenie sprzedaży w krajach bałkańskich: Chorwacji, Słowenii, Bośni Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze i Macedonii Północnej.
Koniec „przyjaźni”, czyli jak wojna zniszczyła polityczne relacje polsko-węgierskie