Ameryki

Inflacja w Chile i Brazylii najwyższa od blisko 30 lat

Inflacja w Chile w ujęciu miesięcznym wyniosła w marcu 1,9% i była najwyższa od 30 lat. Z kolei inflacja w Brazylii wyniosłą w stosunku do lutego 1,62% i była najwyższa od 28 lat.

Inflacja w Chile najwyższa od wielu lat

Według oficjalnych danych opublikowanych przez chilijski urząd statystyczny na wzrost wpłynęły ceny żywności, napojów bezalkoholowych i edukacji. Miesięczna stopa inflacji wyniosła 1,9% i była o wiele wyższa od 1,05% oczekiwanego w ankiecie przeprowadzonej przez Reutersa wśród ekonomistów i jest to najwyższa miesięczna stopa inflacji od 1993 roku. Roczna inflacja wzrosła do około 9,4% i był to najwyższy poziom od 2008 roku.

Inflacja w Chile
Trading Economics

Inflacja w Chile pozostaje wyraźnie powyżej celu inflacyjnego, który w tym andyjskim kraju wynosi 3% z możliwymi odchyleniami o +/- 1 p. proc. Prezydent Chile Gabriel Boric ogłosił w czwartek plan naprawy gospodarczej o wartości 3,7 mld dolarów, który przewiduje m.in. podwyżkę płacy minimalnej, co ma pomóc ludziom w radzeniu sobie z rosnącymi cenami.

Zobacz także: Gospodarka Chile w 2022 roku mocno wyhamuje. W przeciwieństwie do inflacji

Chile jest największym na świecie producentem miedzi, która odnotowała gwałtowny wzrost cen. W kraju, który jest pierwszym producentem miedzi na świecie, nastąpiło szybkie ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19, wspomagane przez wydatki państwa i wycofywanie środków z prywatnych funduszy emerytalnych, co z kolei spowodowało silną presję inflacyjną.

Aby walczyć z inflacją, bank centralny Chile podniósł w marcu stopę procentową o 150 punktów bazowych do 7%.

Inflacja w Brazylii najwyższa od 28 lat

Inflacja w Brazylii w marcu była najwyższa w tym miesiącu od 28 lat, podały w piątek oficjalne dane, przekraczając oczekiwania i napędzając zakłady dotyczące stóp procentowych, ponieważ wojna na Ukrainie spowodowała gwałtowny wzrost cen paliw i żywności.

Ceny w Brazylii wzrosły w marcu o 1,62% w porównaniu z lutym, podała rządowa agencja statystyczna. Inflacja przyspieszyła z poziomu 1,01% miesiąc wcześniej i znacznie przekraczając prognozę, która zakładała inflację 1,3%, zawartą w ankiecie Reutersa, przeprowadzonej wśród ekonomistów.

Inflacja w Brazylii
Trading Economics

Inflacja w Brazylii w ujęciu 12-miesięcznym wzrosła do 11,3% w marcu, w porównaniu do 10,54% miesiąc wcześniej. Jest to najwyższa dwunastomiesięczna stopa inflacji od 2003 r. i znacznie przekracza cel inflacyjny, który wynosi 3,5%. Powszechny wzrost cen, o którym świadczą najnowsze dane, może spowodować wyższy, niż oczekiwano wzrost stóp procentowych.

Zobacz także: Brazylia zwiększy wydobycie ropy naftowej. Świat próbuje uniezależnić się od Rosji

Władze monetarne w Brazylii podniosły stopy procentowe do 11,75% z rekordowo niskiego poziomu 2% w marcu 2021 r., sygnalizując jednocześnie kolejną podwyżkę o 100 punktów bazowych w maju.

W Brazylii w marcu wzrosło osiem z dziewięciu kategorii cenowych śledzonych przez IBGE, przy czym najsilniejsza presja pochodziła ze wzrostu kosztów transportu, które wzrosły o 3,02% w ciągu miesiąca oraz żywności i napojów, które wzrosły o 2,42%. Te dwie kategorie same przyczyniły się do prawie trzech czwartych bazowej inflacji.

Rządy w całej Ameryce Łacińskiej starają się walczyć z inflacją, która wzrosła z powodu ograniczeń w dostawach związanych z wojną na Ukrainie. W piątek w Brazylii odnotowano najwyższą miesięczną inflację od 28 lat. W Peru, gdzie inflacja jest najszybsza od ćwierćwiecza, rosnące ceny wywołują protesty, które wstrząsnęły rządem lewicowego Pedro Castillo.

Inflacja w Wenezueli cały czas spada! Jest najniższa od dekady

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker