Energetyka

Brazylia zwiększy wydobycie ropy naftowej. Świat próbuje uniezależnić się od Rosji

Na wniosek USA, a dokładniej amerykańskiej sekretarz ds. energii Jennifer Granholm, Brazylia zwiększy wydobycie ropy naftowej. Jest to kolejny krok ku uniezależnieniu się od rosyjskiej ropy i uniknięciu globalnych niedoborów tego surowca.

Brazylia zwiększy wydobycie ropy naftowej na wniosek USA

Wojna w Ukrainie i zachodnie sankcje wpłynęły na gwałtowny wzrost cen surowców energetycznych, w tym ropy. Kurs ropy brent dobijał już do niemal 130 USD za baryłkę. Ostatnie wydarzenia, czyli rozmowy negocjacyjne pomiędzy Rosją i Ukrainą oraz blokady covidowe w Chinach spowodowały, że cena ropy spadła i obecnie wynosi prawie 107 USD za baryłkę.

USA, Kanada oraz Wielka Brytania nałożyły embargo na rosyjskie surowce energetyczne. W związku z powyższym na światowym rynku ropy naftowej pojawiają się niedobory, co jest jednym z czynników napędzających wzrost cen tego surowca. Wobec tego USA wystosowało wniosek do brazylijskiego rządu z prośbą o zwiększenie wydobycia ropy naftowej.

Kraje, które mają zapasy ropy, takie jak USA, Japonia, Indie i inne, uwalniają ją. Ale trzeba też podjąć wysiłki na rzecz zwiększenia produkcji. Jennifer Granholm zapytała mnie, czy Brazylia mogłaby wziąć udział w tych działaniach, a ja odpowiedziałem: „Jasne, że może”. Już teraz zwiększamy produkcję, podczas gdy większość krajów OECD ją zmniejszyła. W ciągu ostatnich trzech lat zwiększyliśmy naszą produkcję — mówi brazylijski minister górnictwa i energetyki Bento Albuquerque

Zobacz także: Inflacja w Wenezueli cały czas maleje. Jest najniższa od 8 lat

Świat uniezależnia się od Rosji. Nie tylko Brazylia dostarczy więcej ropy na rynek

Stany Zjednoczone przywracają stosunki dyplomatyczne z Wenezuelą. Efektem rozmów ma być złagodzenie sankcji naftowych, aby Wenezuela zwiększyła swoje dostawy ropy naftowej na światowy rynek. Warto zaznaczyć, że Wenezuela ma obecnie największe rezerwy ropy naftowej na świecie, które w większości są niewykorzystywane w wyniku amerykańskich sankcji oraz braku inwestycji w przemysł naftowy.

Wykres 1. Udział w produkcji ropy naftowej (2020).

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych US Energy Information Administration

Zobacz także: BMW i Volkswagen zawieszają produkcję przez wojnę na Ukrainie

Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że Rosja od kwietnia bieżącego roku zmniejszy produkcję ropy naftowej o 3 mln baryłek dziennie. W związku z powyższym potrzebne są nowe dostawy ropy naftowej na światowy rynek, aby uniknąć gwałtownego szoku podażowego. Jak wskazuje, Międzynarodowa Agencja Energetyczna, tylko Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie są w stanie zrekompensować rosyjski niedobór. Jednak kraje OPEC nie przejawiają do tego chęci. W związku z powyższym Brazylia oraz Wenezuela mogą stać się kluczowymi graczami w próbie uniknięcia przynajmniej części niedoborów ropy naftowej na światowym rynku, co może złagodzić szok podażowy.

Wenezuelska ropa popłynie do Europy? USA i Wenezuela negocjują zniesienie sankcji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker