USA

Jak Stany Zjednoczone uniezależnią się do dostaw litu? Odpowiedzią może być Salton Sea

Okazuje się, że złoża litu w USA mają spory potencjał wydobywczy. Według najnowszych badań całkowite zapotrzebowanie na lit mogłoby zostać zaspokojone dzięki pracom wydobywczym na terenie Salton Sea. 

Złoża litu w USA w okolicach Salton Sea

Salton Sea (Słone Morze) znajduje się w stanie Kalifornia. Naukowcy odkryli sposób, którzy pozwala na skalowanie wydobycia litu. System geotermalny został szczegółowo opisany w artykule opublikowanym przez The Conversation. Badacze szacują, że popyt całych Stanów Zjednoczonych może zostać zaspokojony dzięki niewielkiemu obszarowi na terenie jednego ze stanów. Według Dyrektora Operacyjnego Kontrolowanych Zasobów Cieplnych jednej z firm planujących wydobycie, teren Słonego Morza stanie się największym zakładem produkcyjnym na świecie.

W obecnej sytuacji popyt na lit dynamicznie rośnie, a USA stają się zależne od dostaw z Chin, Rosji, Chile i Argentyny. Tym samym łańcuchy dostaw narażone są na perturbacje związane z kwestiami geopolitycznymi. Według naukowców sposobem na pełne uniezależnienie się od dostaw z konkurencyjnych rynków jest Słone Morze. W zakładach Salton Sea solanki geotermalne zawierają około 30% stężenia rozpuszczonych ciał stałych. Co istotne, jeśli testy się powiodą, a naukowcy będą w stanie wydobyć zadowalającą ilość pierwiastka, 11 elektrowni geotermalnych na Morzu Saltonowym może zaspokoić ponad 10-krotność obecnego zapotrzebowania na lit w USA. Szacuje się, że przy pełnej mocy produkcyjnej elektrownie będą w stanie wytwarzać ok. 20 000 ton litu rocznie. Jednak pierwiastek znajduje się pod ziemią w kieszeniach wypełnionych bardzo gorącą solanką. Aby się do nich dostać, przedsiębiorstwa wykonują odwierty na głębokości 2300 metrów.

Badania w okolicy Słonego Morza cały czas trwają. Technologia geotermalna wymaga wsparcia ze strony rządu. Jeśli koszty odwiertów zostaną zmniejszone, a rząd ustanowi zachęty podatkowe, może okazać się, że USA nie musi importować pierwiastka.

Zobacz także: Wydobycie litu w Argentynie, za sprawą koreańskiej spółki, wzrośnie

Zobacz także: Tesla i Volkswagen otworzą fabryki samochodów elektrycznych w RFN

Państwa azjatyckie poszukują litu w Ameryce Południowej

Rozgrywający się obecnie na świecie wyścig technologiczny pomiędzy potęgami gospodarczymi zmusza państwa do poszukiwania alternatywnych sposobów na pozyskiwanie surowców. Lit jest szczególnie cenionym pierwiastkiem, gdyż jest wykorzystywany na szeroką skalę choćby do baterii samochodów elektrycznych. W jego poszukiwanie oraz wydobycie zainwestowały m.in. Chiny, które budują infrastrukturę wydobywczą w Ameryce Południowej na obszarze zwanym „trójkątem litowym” (Argentyna, Boliwia, Chile). (Więcej: Inwestycje Chin w Argentynie: Pekin inwestuje 380 mln USD w wydobycie litu oraz Chińczycy kupują kopalnie litu w Zimbabwe. Trzy w ciągu czterech miesięcy). W poszukiwania litu na całym świecie są również zainteresowani Koreańczycy (Więcej: Wydobycie litu w Argentynie, za sprawą koreańskiej spółki, wzrośnie).

Azjatyckie państwa inwestują miliardy w wydobycie litu w Ameryce Południowej. Technologia geotermalna nie tylko sprawiłaby, że Stany Zjednoczone nie musiałyby inwestować za granicą, ale przede wszystkim zapewniłaby całkowitą niezależność od innych państw. Wówczas gospodarka stałaby się odporna na wstrząsy i bardziej stabilna w dobie kryzysu. To również dobra wiadomość dla amerykańskiego przemysłu. W obliczu problemów z zerwanymi łańcuchami dostaw posiadanie złóż na terenie własnego państwa może zapewnić USA cenną przewagę. Jednak, aby było to możliwe, technologia geotermalna musi być cały czas rozwijana i wspierana przez rząd.

Portugalia zacznie wydobywać lit w 6 regionach kraju! Mieszkańcy protestują

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker