Europa

Ilu Ukraińców uciekło przed wojną? Ogromna skala przesiedleń

Według danych na dzień 29 marca Ukrainę od początku wojny opuściło już ponad 4 mln osób. Zaobserwowano również dużą skalę przesiedleń. Aby dokładnie oszacować, ilu Ukraińców uciekło przed wojną, należy uwzględnić również skalę migracji wewnątrz państwa. 

Ilu Ukraińców uciekło przed wojną?

Dane Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) dowodzą, że większość Ukraińców znalazła stałe lub tymczasowe schronienie w Polsce. Do naszego kraju dotarło ok. 2,3 mln obywateli Ukrainy. Oprócz Polski uchodźcy licznie uciekali również do Rumunii i Mołdawii.

Jednak oprócz osób, które opuściły swój kraj, pozostają również osoby, które opuściły swoje domy, jednak pozostały w obrębie państwa. Według danych 6,5 mln Ukraińców zostało przesiedlonych. ONZ  wskazuje, że (dane zbierane w okresie 9-16 marca) 30% uciekło z Kijowa, ponad 36% uciekło ze wschodu Ukrainy, a 20% z północy. 5% opuściło swoje domy w oczekiwaniu na inwazję, jednak zdecydowana większość uciekła albo na początku wojny, albo gdy działania zbrojne dotarły teren ich miejscowości. Szacuje się, że ponad 12 mln osób jest niezdolnych do opuszczenia obszarów, na których toczą się walki.

Zobacz także: Uchodźcy z Ukrainy przestają przybywać do Polski

Zobacz także: Nacjonalizacja rosyjskiego taboru na Ukrainie może objąć 15 tys. wagonów

Tempo emigracji słabnie

Jak wskazuje Straż Graniczna, w ostatnich dniach maleje liczba Ukraińców przyjeżdżających do Polski. Według danych SG dotychczas do Polski przyjeżdżały głównie kobiety i dzieci. W ciągu ostatniego tygodnia granicę przekroczyło 203 tys. Ukraińców. Jednak w szacunkach należy uwzględnić również osoby, które powróciły na Ukrainę, aby wziąć udział w obronie państwa. Od początku wojny do Ukrainy wróciło już blisko pół miliona obywateli.

Ukraińcy przekraczający polską granicę planują stały lub tymczasowy pobyt na terenie RP. Na terenie Polski uchodźcy mogą skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej oraz regionalnej. Do Polski przenosi się również coraz więcej ukraińskich firm (Więcej: Ukraińskie firmy w Polsce – jest ich już ponad 20 tys. Kolejne uciekają przed wojną do Polski). We współpracy z niemieckimi przewoźnikami organizowane są również transporty dla osób, które chcą zatrzymać się na dłużej za zachodnią granicą.

Bieda na Ukrainie. 90% Ukraińców jest zagrożone ubóstwem

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker