Polska

Ukraińskie firmy w Polsce – jest ich już ponad 20 tys. Kolejne uciekają przed wojną do Polski

Ukraińskie firmy w Polsce już przed wojną były bardzo liczne. Jak wynika z danych GUS, było ich ponad 20 tys. Teraz gdy biznes i ludzie uciekają z Ukrainy, kolejne ukraińskie przedsiębiorstwa mogą stać się częścią polskiej gospodarki.

Wojna na Ukrainie to nie tylko olbrzymi kryzys humanitarny, ale także gospodarczy. Wpłynie ona na polską gospodarkę. Jednym ze skutków będzie przeniesienie wielu ukraińskich firm do Polski. Zagadnieniu temu o przyjrzeli się w najnowszym Tygodniku Gospodarczym ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Rosyjska inwazja drastycznie zmniejszy plony ukraińskiego rolnictwa oraz ograniczy dochody wielu firm. Przedsiębiorstwa które zostały w takich miastach jak Mariupol, będą skazane na bankructwo. To powoduje, że nie tylko ukraińscy obywatele, ale także i ukraińskie firmy szukają bezpiecznego miejsca, gdzie mogłyby kontynuować swoją działalność.

Zobacz też: Ukraińscy imigranci czynią Polaków bogatszymi

Wiele z tych firm wybierze właśnie Polskę,  m.in. ze względu na swoje położenie geograficzne i bliskość kulturową, stała się dla ukraińskich przedsiębiorstw naturalnym logistycznym i organizacyjnym hubem oraz miejscem ich relokacji. Widać duży wzrost udziału Ukraińców w branży kreatywnej. Pracują w IT, marketingu i PR czy produkcji wideo.

Zobacz też: OECD: Wojna w Ukrainie zmniejszy wzrost światowego PKB o ponad 1 pkt procentowy

Już teraz ukraińskie firmy wpisały się w naszą gospodarkę. Spółki, w których jednym z udziałowców jest ukraińska firma lub osoba fizyczna posiadająca ukraińskie obywatelstwo stanowią 23 proc. działających w Polsce firm z kapitałem zagranicznym. Pod koniec stycznia 2022 r. w naszym kraju działało 21,8 tys. ukraińskich podmiotów, czyli ponad 2,5 razy więcej niż niemieckich i 5 razy więcej niż holenderskich. Największa część (38 proc.) ukraińskich firm była zarejestrowana w województwie mazowieckim, z czego większość w Warszawie.

Najwięcej z tych firm to młode przedsiębiorstwa liczących mniej niż 5 lat.

Ukraińskie firmy w Polsce to głównie budownictwo i handel

Jak informuje PIE, najwięcej działa w sektorze budownictwa (23 proc.) i handlu (22 proc.). Wiele z nich zajmuje się także transportem (14 proc.) czy działalnością w zakresie usług administrowania i wspierającą (13 proc). Większość z nich świadczy usługi w zakresie

Ukraińcy stanowią największą część cudzoziemców prowadzących firmy w Polsce. Potwierdzają to dane ZUS. W kwietniu 2021 r. było ich aż 6,3 tys. Stanowili oni 28 proc. zagranicznych właścicieli firm. Dwa lata wcześniej stanowili oni 24,6 proc., więc widać tutaj trend wzrostowy.

Rosyjski sektor IT ucieka z kraju. W kwietniu ma wyjechać 100 tys. informatyków

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker