Europa

Rosyjski sektor IT ucieka z kraju. W kwietniu ma wyjechać 100 tys. informatyków

Rosyjski sektor IT ma się znacznie skurczyć. Jak prognozują analitycy, z Rosji ma wyjechać w samym kwietniu nawet 100 tys. informatyków.

Już teraz możemy mówić o pierwszej fali ucieczki rosyjskiego IT. Z kraju wyjechać miało 50-70 tys. Dziś mówi się, że zbliża się druga, jeszcze większa.

Kraj nękany sankcjami

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kraj został objęty szeregiem sankcji. Było to odłączenie od Rosji systemu SWIFT, wypowiedzenie umów z zachodnimi firmami, czy szereg innych utrudnień. Dodatkowo z kraju wycofało się wiele zachodnich firm, a te które tego nie zrobiły są krytykowane przez opinię publiczną.

Zobacz też: Nie wszystkie firmy opuszczają Rosję. Oto 50 marek kontynuujących działalność mimo sankcji

Dodatkowym czynnikiem, który niekorzystnie wpływa na sytuacje sektora IT jest ograniczanie wolności słowa. Informatycy są często osobami, które dużo podróżują i korzystają z zachodnich mediów. Ograniczania wprowadzane przez Rosję nie są z pewnością akceptowane przez wielu przedstawicieli tego sektora.

Czy rosyjski sektor IT też ucieknie do Polski?

Podobna fala emigracji miała miejsce na Białorusi. Po wyborach prezydenckich i towarzyszących im masowym protestom, masowa cenzura i odłączanie kraju od internetu nie spodobało się branży informatycznej. Jak zbadała dev.by od sierpnia 2020 roku do lutego 2021 roku wyjechało z Białorusi aż 15% informatyków.Aż 42,6% wybrało Polskę jako swoje nowe miejsce pracy. Na drugim miejscu uplasowała się Ukraina – 14,8%. Dalsze pozycje zajmują Litwa (9,9%) i Niemcy (6,8%).

Zobacz też: Polska zyskuje na wielkim exodusie białoruskiego IT

Podobna sytuacja może mieć teraz miejsce w Rosji. Rosyjski sektor IT może zacząć cierpieć przez wyjazd tysięcy zdolnych programistów. Prognozy analityków RAEC sugerują, że w samym tylko kwietniu Rosję ma opuścić od 70 do 100 tys. informatyków.

W związku z odpływem specjalistów Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało działania wspierające branżę IT. W ramach nowego pakietu środków wszystkie firmy informatyczne zostaną na trzy lata zwolnione z podatku dochodowego i kontroli, a ich pracownicy zaangażowani w tworzenie oprogramowania otrzymają odroczenie poboru do wojska. Dodatkowo twórcy aplikacji mobilnych oraz organizacje zajmujące się wdrażaniem, instalacją i testowaniem rozwiązań krajowych otrzymają preferencje podatkowe. Firmy informatyczne będą mogły uzyskać preferencyjne pożyczki o oprocentowaniu nieprzekraczającym 3%, a ich pracownicy będą mogli ubiegać się o preferencyjne kredyty hipoteczne.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker