Europa

Bieda na Ukrainie. 90% Ukraińców jest zagrożone ubóstwem

Wojna sprawiła, że sytuacja Ukrainy jest coraz gorsza. Bieda na Ukrainie ma według szacunków ONZ zagrażać nawet 9 na 10 obywatelom. Załamała się cała gospodarka, a połowa firm w ogóle nie funkcjonuje.

W najnowszym Tygodniku Gospodarczym, ekonomiści PIE przyjrzeli się sytuacji gospodarczej na Ukrainie. Ta przez wojnę z Tobą Rosją stała się naprawdę trudna.

Bieda na Ukrainie

Wojna na Ukrainie przynosi katastrofę humanitarną. W rejonach najbliższych walk mówi się już o pierwszych ofiarach głodu. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że 30 proc. Ukraińców może potrzebować pomocy dla ochrony zdrowia i życia, a nawet 90 proc. obywateli Ukrainy jest zagrożonych ubóstwem.

Sama skala emigracji również jest rekordowa. w ostatnich kilkudziesięciu latach nie zanotowano tak dużego kryzysu migracyjnego w tak krótkim okresie. W miesiąc ten kraj opuściło 3,5 mln obywateli. Ok. 60% wszystkich uchodźców trafiło do Polski. Szacuje się, że łącznie dwa razy tyle osób musiało opuścić swój dom.

Ukrainę czeka recesja

Wojna niszczy gospodarkę Ukrainy. Eksperci są zgodni – czeka ją w tym roku olbrzymia recesja. Już teraz walki toczą się w regionach odpowiadających za ponad 55 proc. PKB Ukrainy.

PKB ma się skurczyć w tym roku o nawet 100 mld USD. Skala zniszczeń jest porównywalna do tych, które pozostawiła po sobie wojna domowa w Syrii. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który jest znany z bardzo ostrożnych prognoz zakłada, że PKB może się skurczyć aż o 35 proc.

Aktywność gospodarczą zawiesiło wiele ukraińskich firm. Według danych ONZ, połowa ukraińskich firm wstrzymała działalność, a pozostałe funkcjonują poniżej potencjału.

Ukraina obniża podatki

Rząd postanowił, że potrzebne są reformy podatkowe, aby ocalić gospodarkę kraju. Wskutek wprowadzonej przez prezydenta Załeńskiego reform, duże przedsiębiorstwa są zobowiązane tylko do zapłaty 2 proc. podatku od przychodu. W przypadku mniejszych firm podatki są całkowicie dobrowolne.

Skala recesji gospodarczej spowodowała, że Ukraina będzie potrzebować międzynarodowej pomocy w odbudowie. Przykłady takich państw jak Syria sugerują, że odbudowa kraju po pełnoskalowej wojnie trwa lata. Dlatego Ukraina będziemy mogła liczyć na wsparcie licznych organizacji międzynarodowych takich jak MFW.

Morawiecki: Powinniśmy wykorzystać zamrożone rosyjskie mienie do odbudowy Ukrainy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker