EuropaGospodarka

Rosyjska inteligencja ucieka z kraju. Kolejny cios w gospodarkę Rosji

Rosyjska inteligencja ucieka z kraju. Według szacunków m.in. rosyjskiego ekonomisty, Konstantina Sonina jedynie w ciągu pierwszych 10 dni wojny z Rosji wyemigrowało ponad 200 tysięcy osób, z czego znaczna większość była dobrze wykształcona. Zdaniem analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), migracje te przyczynią się do powstania bariery rozwojowej dla rosyjskiej gospodarki. 

Rosyjskie fale migracyjne

Rosja już wiele razy zmagała się ze znacznymi falami migracyjnymi. Jak donoszą analitycy PIE, dotychczas największa miała miejsce po upadku Związku Radzieckiego. Z oficjalnych statystyk wynika, że w latach 90. z Rosji wyemigrowało ponad 3 mln osób.  

Warto zaznaczyć, iż wielu Rosjan wyemigrowało również w następnych dekadach. Z raportu „Exodus czasów Putina” wynika, iż w latach 2000-2020 Rosję opuściło 2 mln osób. Jego autorzy podkreślili, że z państwa tego wyemigrowali głównie naukowcy, specjaliści i przedsiębiorcy. Choć, niektóre dane mówią o znacznie większej skali emigracji. Jak możemy wyczytać w tygodniku PIE:

Inne dane mówią o łącznej emigracji nawet 5 mln osób w czasach rządów Putina oraz o przyspieszeniu emigracji od 2012 r., która jest udziałem głównie ludzi w wieku między 30 a 40 lat – za główny powód emigracji uznają oni m.in. kwestie bezpieczeństwa i sytuacji politycznej.

Rosyjska inteligencja ucieka z kraju

Do tego rosyjska inwazja, która doprowadziła do wybuchu kryzysu w tamtejszej gospodarce, nasiliła analizowany trend. Według szacunków m.in. rosyjskiego ekonomisty, Konstantina Sonina jedynie w ciągu pierwszych 10 dni wojny z Rosji wyemigrowało ponad 200 tysięcy osób, z czego znaczna większość była dobrze wykształcona. Co ciekawe, opisana emigracja najmocniej uderzy w rosyjski sektor IT. Prognozy analityków RAEC sugerują, że w samym tylko kwietniu Rosję ma opuścić od 70 do 100 tys. informatyków. Oznacza to, że w Rosji ma obecnie miejsce drenaż mózgów, który przyczyni się do powstania bariery rozwojowej dla rosyjskiej gospodarki. 

Migracja utrudni Rosji odbudowę gospodarczą

Otóż brak odpowiedniej liczby specjalistów powoduje, że strategii opartej na substytucji importu, czyli produkowaniu zamienników dóbr wcześniej sprowadzanych z zagranicy, praktycznie nie da się zastosować. Z kolei zdaniem ekonomistów m.in. Branko Milanovića, jest to praktycznie jedyna strategia, którą Rosja może wdrożyć, aby w najbliższych dekadach przynajmniej częściowo odbudować tamtejszą gospodarkę.  

Pięć powodów, dlaczego w Rosji nie dojdzie do buntu społeczeństwa

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker