Polska

Orlen Asfalt i ZDW Katowice prowadzą badania nad obniżeniem o połowę hałaśliwości nawierzchni drogowych

Rozwiązanie problemu nadmiernego hałasu komunikacyjnego dzięki zastosowaniu cichych nawierzchni z asfaltem wysokomodyfikowanym HiMA to wspólny projekt badawczy Orlen Asfalt i Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Orlen Asfalt prowadzi badania z udziałem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

W ramach podpisanego porozumienia Orlen Asfalt zrealizuje badania laboratoryjne mieszanek mineralno-asfaltowych pod kątem ich właściwości przeciwhałasowych, a ZDW Katowice przeprowadzi testy wybranych nawierzchni na podległej sieci drogowej. Celem projektu jest obniżenie hałaśliwości nawierzchni o około 3 decybele, czyli mniej więcej o połowę.

Zobacz także: ORLEN uruchomił sortownię przesyłek pod Strykowem

„Innowacyjne Drogi Samorządowe” to autorski program, który wspiera i nagradza proinnowacyjne postawy i wysoką świadomość oraz dbałość o zapewnienie najwyższej jakości na drogach samorządowych. 

Tytułem Ambasadora programu wyróżniony został m.in. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, który teraz został partnerem ORLEN Asfalt w nowym projekcie, dotyczącym badania właściwości przeciwhałasowych nawierzchni drogowych z asfaltami wysokomodyfikowanymi. Badania i testy pozwolą wskazać odpowiednie mieszanki asfaltowe oraz ich umiejscowienie w układach warstw drogi, które umożliwią największe tłumienie hałasu komunikacyjnego przez nawierzchnię.

Zobacz także: Polski transport kolejowy zagrożony! Przewoźnicy apelują o pomoc

Współpraca z ZDW Katowice w dziedzinie rozwoju innowacyjnych technologii budowy dróg trwa od 2010 roku, kiedy wystartował program badawczy, którego celem było opracowanie oraz zastosowanie nowego typu asfaltów – asfaltów wysokomodyfikowanych polimerami. Trzy lata później w miejscowości Kalety wykonano pierwszy w Polsce, a piąty w Europie odcinek doświadczalny z asfaltem wysokomodyfikowanym HiMA, wyprodukowanym przez ORLEN Asfalt. Z kolei w 2015 roku w Wiśle powstał pierwszy na świecie odcinek drogi, w konstrukcji której asfalt wysokomodyfikowany zastosowany został we wszystkich warstwach.

Polski eksport rośnie. Nie tylko inflacja jest za to odpowiedzialna

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker