Polska

Uchodźcy z Ukrainy przestają przybywać do Polski

Dane Straży Granicznej sugerują, że ukraińska imigracja do Polski wygasa. Wschodnią granicę naszego kraju przekracza coraz mniej osób.

Jak wynika z danych udostępnionych przez Straż Graniczną, ruch na polskiej granicy już niemal wrócił do normalnego poziomu. Wczoraj, czyli 28 marca, granicę polsko-ukraińską w kierunku Polski przekroczyło 21 tys. osób. To aż o 22% mniej niż wczoraj i o 30% mniej niż tydzień temu.

Zobacz też: Ukraińscy imigranci czynią Polaków bogatszymi

Jest to najniższy dzienny wynik od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Średnia dzienna z pieszego kwartału 2021 wynosiła 16,8 tys. osób, więc można powiedzieć, że ruch już prawie wrócił do normy. Warto przypomnieć, że w szczycie imigracji do Polski granicę przekraczało dziennie ponad 140 tys osób. Miało to miejsce 6 i 7 marca. Od tamtego czasu skala migracji systematycznie maleje. Coraz więcej Ukraińców wierzy w zwycięstwo swojego kraju, a rosyjska inwazja wyhamowała. To główny powód tak niskiej emigracji z kraju.

Od 24 lutego do 28 marca z Ukrainy przyjechało do Polski łącznie 2,34 mln osób. Eksperci zaznaczają, że dla wielu Polska to jedynie kraj tranzytowy i jadą one dalej na zachód, jednak większość zostaje właśnie w naszym kraju. Zaletą jest bliskość kulturowa i podobny język. Dużym atutem jest także bliskość geograficzna. Wielu Ukraińców zamierza po zakończeniu wojny wrócić do swojej ojczyzny i nie chcą wyjeżdżać zbyt daleko.

Do Ukrainy wróciło już blisko pół miliona Ukraińców

W ciągu ostatnich 7 dni (21-28.03) do Polski przyjechało 203 tys. osób z Ukrainy. W drugą stronę wyjechało 90 tys. osób. Wczoraj na Ukrainę wyjechało 12 tys. osób. To wynik zbliżony do średniej z ostatnich 10 dni.

Od początku wojny do Ukrainy wróciło już blisko pół miliona Ukraińców. Jak informuje ukraińska Straż Graniczna, ta liczba wynosi już 460 tys. To głównie młodzi mężczyźni, którzy wyjechali z kraju za pracą. Wielu z nich pracowało właśnie w Polsce. Dziś wracają do ojczyzny aby walczyć za swój kraj. Według danych ukraińskiej straży granicznej jedynie wczoraj na terytorium Ukrainy powróciło 19 tys. Ukraińców (uwaga: mowa o powrocie ze wszystkich kierunków, nie tylko z Polski).

Polska unijnym liderem imigracji w 2020 roku. Ponad pół miliona osób

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker