Inwestycje Chin w Argentynie: Pekin inwestuje 380 mln USD w wydobycie litu
![Inwestycje Chin w Argentynie obejmują przede wszystkim wydobycie litu na masową skalę.](https://obserwatorgospodarczy.pl/wp-content/uploads/2022/02/argentina-g85b941bed_1920-780x470.jpg)
Pekin inwestuje w wydobycie litu na terenie Argentyny. Inwestycje Chin w Argentynie mają obejmować w najbliższych latach również kopalnie złota oraz miedzi.
Jeden z najbardziej pożądanych pierwiastków na świecie
Boom na lit zaczął się wraz ze wzrostem popularności telefonów komórkowych, laptopów i akcesoriów elektronicznych. Stosuje się go również w produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Obecnie to jeden z najbardziej pożądanych pierwiastków na świecie, szacuje się, że ok. 85% złóż litu znajduje się w „trójkącie litowym”, który obejmuje swoim zasięgiem m.in. terytorium Argentyny.
Chiny inwestują w wydobycie litu w Tres Quebradas w północnej prowincji Catamarca. Według założeń Chińczyków inwestycja zapewni 20 000 ton węglanu litu rocznie, z myślą o podwojeniu produkcji w perspektywie średnioterminowej. W zeszłym roku Zijin kupił kanadyjski Neo Lithium Corp, który obsługuje projekt Tres Quebradas (3Q).
Zobacz także: Wydobycie litu będzie wzrastać. Energia geotermalna może zmienić sposób jego pozyskiwania
Inwestycje Chin w Argentynie to nie tylko fabryka litu
Argentyna, wraz z Chile i Boliwią, znajduje się w tak zwanym „trójkącie litowym” Ameryki Południowej. Według US Geological Survey Argentyna jest czwartym na świecie producentem litu (po Australii, Chile i Chinach). Tylko w ostatnim roku gwałtownie wzrósł popyt na ten metal, z uwagi na wzrost popularności samochodów elektrycznych. Z litu produkuje się baterie potrzebne do zasilania pojazdów. Poprzez inwestycję w Tres Quebradas Chiny planują w najbliższych latach zwiększyć swoją obecność w całej Argentynie. Inwestorzy z ChRL są szczególnie zainteresowani argentyńskimi surowcami – złotem i miedzią.
Zobacz także: W Polsce nawet samochody elektryczne szkodzą klimatowi [BADANIE]
Ceny litu osiągają nowe maksima. Jednak w związku z powstawaniem nowych kopalni litu pojawiają się coraz częściej kontrowersje. Przeciwnicy zwracają uwagę na kwestię klimatu oraz zanieczyszczenia środowiska. Wydobycie pierwiastka prowadzi do potencjalnego skażenia i wiąże się z wysokim zużyciem wody. Chiny inwestują coraz więcej w krajach Ameryki Południowej i Środkowej. W niektórych z tych państw znajdują się bogate złoża rzadkich pierwiastków. Publiczny sprzeciw i masowe protesty związane z wydobyciem litu przez zagraniczne korporacje zaobserwowano w Boliwii.