Ameryki

Inwestycje Chin w Argentynie: Pekin inwestuje 380 mln USD w wydobycie litu

Pekin inwestuje w wydobycie litu na terenie Argentyny. Inwestycje Chin w Argentynie mają obejmować w najbliższych latach również kopalnie złota oraz miedzi. 

Jeden z najbardziej pożądanych pierwiastków na świecie

Boom na lit zaczął się wraz ze wzrostem popularności telefonów komórkowych, laptopów i akcesoriów elektronicznych. Stosuje się go również w produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Obecnie to jeden z najbardziej pożądanych pierwiastków na świecie, szacuje się, że ok. 85% złóż litu znajduje się w „trójkącie litowym”, który obejmuje swoim zasięgiem m.in. terytorium Argentyny.

Chiny inwestują w wydobycie litu w Tres Quebradas w północnej prowincji Catamarca. Według założeń Chińczyków inwestycja zapewni 20 000 ton węglanu litu rocznie, z myślą o podwojeniu produkcji w perspektywie średnioterminowej. W zeszłym roku Zijin kupił kanadyjski Neo Lithium Corp, który obsługuje projekt Tres Quebradas (3Q).

Zobacz także: Wydobycie litu będzie wzrastać. Energia geotermalna może zmienić sposób jego pozyskiwania

Inwestycje Chin w Argentynie to nie tylko fabryka litu

Argentyna, wraz z Chile i Boliwią, znajduje się w tak zwanym „trójkącie litowym” Ameryki Południowej. Według US Geological Survey Argentyna jest czwartym na świecie producentem litu (po Australii, Chile i Chinach). Tylko w ostatnim roku gwałtownie wzrósł popyt na ten metal, z uwagi na wzrost popularności samochodów elektrycznych. Z litu produkuje się baterie potrzebne do zasilania pojazdów. Poprzez inwestycję w Tres Quebradas Chiny planują w najbliższych latach zwiększyć swoją obecność w całej Argentynie. Inwestorzy z ChRL są szczególnie zainteresowani argentyńskimi surowcami – złotem i miedzią.

Zobacz także: W Polsce nawet samochody elektryczne szkodzą klimatowi [BADANIE]

Ceny litu osiągają nowe maksima. Jednak w związku z powstawaniem nowych kopalni litu pojawiają się coraz częściej kontrowersje. Przeciwnicy zwracają uwagę na kwestię klimatu oraz zanieczyszczenia środowiska. Wydobycie pierwiastka prowadzi do potencjalnego skażenia i wiąże się z wysokim zużyciem wody. Chiny inwestują coraz więcej w krajach Ameryki Południowej i Środkowej. W niektórych z tych państw znajdują się bogate złoża rzadkich pierwiastków. Publiczny sprzeciw i masowe protesty związane z wydobyciem litu przez zagraniczne korporacje zaobserwowano w Boliwii.

Cena niklu najwyższa od dekady! Prognozowany dalszy wzrost

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker