Europa

Portugalia zacznie wydobywać lit w 6 regionach kraju! Mieszkańcy protestują

Portugalia chce zacząć wydobywać lit będący jednym z najbardziej pożądanych surowców, który znajduje zastosowanie w branży elektronicznej. Metal jest również wykorzystywany do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych. 

Portugalia – złoża bogate w lit

Już teraz Portugalia jest największym producentem litu w Europie. W najbliższych tygodniach ma odbyć się przetarg na przyznanie prawa do poszukiwań oraz wydobycia surowca. Co więcej, jedno z największych złóż w Europie znajduje się na terenie rezerwatu biosfery UNESCO.

Jeden z ostatnich protestów odbył się w mieście Lixa, gdzie w kwietniu mają rozpocząć się badania powierzchniowe. Poszukiwania miejsca na budowę kopalni „białego złota” mają obejmować obszar o powierzchni 144 km2 (dystrykty: Porto, Braga i Vila Real).

Mining Watch

Zobacz także: Inwestycje Chin w Argentynie: Pekin inwestuje 380 mln USD w wydobycie litu

Portugalczycy przeciwni wydobywaniu litu na masową skalę

Portugalia od lat walczy z mianem najbiedniejszego państwa Europy Zachodniej. Rząd dużą nadzieję pokłada  w ogromnych złożach litu, które w perspektywie najbliższych mogą uczynić kraj znacznie zamożniejszym. Biorąc pod uwagę postanowienia KE, przemysł samochodów elektrycznych będzie zyskiwał na znaczeniu. Szacuje się, że do 2025 roku rynek akumulatorów będzie wart ok. 250 mld euro rocznie. Lizbona planuje czerpać zyski z wydobycia pierwiastka dzięki opłatom licencyjnym od międzynarodowych korporacji.

Portugalskie złoża nie dorównują zasobom Boliwii. Jednak wydobycie może istotnie wpłynąć na gospodarkę kraju. Należy wziąć pod uwagę fakt, że Portugalia jest gęściej zaludniona od państw Ameryki Południowej, gdzie również trwają prace nad wydobyciem litu. W Boliwii czy Argentynie złoża są najczęściej eksploatowane na pustyniach, daleko od ośrodków miejskich. W Europie w pobliżu terenów, na których znajdują się złoża mieszka dużo ludzi. Wobec tego ogromny pobór wody, który związany jest z działalnością wydobywczą, może wpłynąć na degradację środowiska naturalnego. Obecnie ok. 35% terytorium kraju narażonego jest na susze. Działalność międzynarodowych koncernów może znacznie pogłębić ten problem.

Zobacz także: Najdłuższa trasa kolejowa na świecie: Portugalia – Polska – Singapur

Podczas prowadzenia prac wydobywczych toksyny przedostają się do powietrza oraz wody. W poszukiwaniu złóż prawdopodobnie w Portugalii dojdzie do wycinki znacznego obszaru lasów. Obecnie w Portugalii prowadzone trwają protesty. Mieszkańcy sprzeciwiają się degradacji środowiska, jednak z uwagi na panujące trendy w motoryzacji mało prawdopodobne wydaje się zarzucenie planów wydobywczych.

Reaktywacja projektu MidCat – Europa niezależna od dostaw gazu z Rosji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker