Afryka i Bliski WschódEuropa

Hiszpania zagrożona? Algieria grozi wstrzymaniem dostaw gazu

Algieria zagroziła Hiszpanii wstrzymaniem dostaw gazu. Powodem jest eskalacja napięć w regionie i wystosowanie prośby do Madrytu przez Maroko o wsparcie w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego.

Algieria – gaz narzędziem politycznym

Hiszpania importuje gaz m.in. z Algierii, która ma napięte relacje z Marokiem. W sierpniu zerwano stosunki dyplomatyczne pomiędzy państwami. Później odcięto jedno z marokańskich źródeł gazu, wyłączając gazociąg biegnący przez wspólną granicę.

Hiszpania prowadzi rozmowy z Marokiem dotyczące wsparcia w postaci możliwości korzystania z hiszpańskich zakładów przetwórczych LNG. Następnie gaz mógłby być transportowany do Maroka za pośrednictwem gazociągu biegnącego przez Cieśninę Gibraltarską.

Zobacz także: Władze Katalonii chcą, aby gazociąg Midcat powstał w ciągu najbliższej dekady

Przyszłość współpracy energetycznej

Jednak Algieria nie godzi się na to, aby Hiszpania oddawała część importu. Ostrzegła, że jeśli Madryt przekaże gaz do Maroka, wówczas współpraca energetyczna pomiędzy państwami zostanie wstrzymana. Hiszpania stara się uspokoić sytuację, gwarantując, że w żadnym wypadku gaz nabyty przez Maroko nie będzie pochodził z Algierii.

Do października 2021 roku część dostaw gazu z Algierii do Hiszpanii przechodziła przez Maroko, które było pośrednim odbiorcą. 31 października wygasła 25-letnia umowa pomiędzy Rabatem a Algierem, a eksporter odmówił jej przedłużenia, z uwagi na konflikt regionalny. Aktualnie do Hiszpanii trafia gaz tylko jednym rurociągiem (bezpośrednio z Algierii do Almerii na południowo-wschodnim) oraz drogą morską w postaci LNG.

Zobacz także: Zamówienia na gazowce LNG w 2021 roku były rekordowo wysokie!

Hiszpania jest zależna od gazu z Afryki, dlatego regularnie interweniuje, próbując załagodzić napięcia regionalne. Spór rozgrywający się pomiędzy Maroko a Algierią dotyczy Sahary Zachodniej będącej byłą hiszpańską kolonią. Region ten nie tylko jest bogaty w fosforany, ale również graniczy z ważnymi łowiskami.

Z racji, że państwa europejskie szukają alternatywnych dostaw, dostawy z Algierii zyskują na znaczeniu. Na współpracę liczą również Włosi, którzy w tym miesiącu zawarli umowę na zwiększenie dostaw. Pojawia się również temat reaktywacji projektu MidCat (Więcej: Reaktywacja projektu MidCat – Europa niezależna od dostaw gazu z Rosji).

Złoża gazu w Afryce są ogromne, jednak niezbędne są inwestycje

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker