GospodarkaPolska

Przemysł kosmiczny w Polsce potrzebuje doświadczonych pracowników

Przemysł kosmiczny w Polsce w ostatnich latach dynamicznie się rozwijał. Firmy z tego sektora coraz częściej szukają pracowników, którzy nie tylko są dobrze wykształceni, ale również mają odpowiednie doświadczenie. Z tego powodu Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) wraz ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK), po przeprowadzeniu odpowiednich analiz, postanowiła kilka lat temu utworzyć „Polish Space Fellowship Program”. Dzięki niemu wielu młodych naukowców i absolwentów studiów może zdobyć doświadczenie, które umożliwi im pracę w sektorze kosmicznym.

Przemysł kosmiczny w Polsce szybko się rozwija i potrzebuje doświadczonych pracowników

Przemysł kosmiczny w Polsce w ostatnich latach dynamicznie się rozwijał. Kilka lat temu warszawska firma Astronika wyprodukowała dla NASA słynnego już kreta. Ten uczestniczył w misji na Marsa, gdzie służył jako młoteczek do wbijania się w grunt, co miało pozwolić badać aktywność marsjańskiego jądra. Z kolei w zeszłorocznym grudniu Virgin Orbit, jedna z firm brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, ogłosiła, iż zainwestuje w polską spółkę kosmiczną SatRevolution nawet 30 mln dolarów.

Zobacz także: Polski przemysł kosmiczny coraz prężniej się rozwija

Jednakże wraz z rozwojem firmy kosmiczne coraz częściej poszukują pracowników, którzy nie tylko są dobrze wykształceni, ale mają również odpowiednie doświadczenie. Jak stwierdził Paweł Pacek, dyrektor Biura Rozwoju Technologii w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w wywiadzie udzielonym dla My Company Polska:

Oferta uczelni wyższych stara się nadążać za wymaganiami rynku, ale jak to zazwyczaj bywa, szczytem marzeń dla pracodawcy jest pozyskanie pracownika nie tylko dobrze wykształconego, ale też z niezbędnym doświadczeniem.

Dzięki programowi ARP S.A. młodzi mogą spróbować swoich sił w sektorze kosmicznym

Z tego powodu Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wraz ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego postanowiła stworzyć „Polish Space Fellowship Program”. W jego ramach absolwenci studiów i młodzi naukowcy mogą otrzymać płatny, sześciomiesięczny staż w jednej z wielu firm z sektora kosmicznego. Przedstawiciele ARP S.A. wskazują, iż program ten jest korzystny zarówno dla pracodawców, jak i dla stażystów. Jak informuje Paweł Pacek:

ARP SA finansuje do 50% wynagrodzenia stażysty, zdejmując znaczną część ryzyka z pracodawcy, który bez tego wsparcia mógłby nie zdecydować się na zatrudnienie niedoświadczonego pracownika. Dla stażysty jest to czas na nabycie niezbędnych kompetencji do dalszej pracy w branży kosmicznej.

Co warto zaznaczyć, program ten ARP S.A. realizuje ze ZPSK od 5 lat i już przyniósł on dobre rezultaty. Niemal 80 proc. jego uczestników po odbyciu stażu, dalej pracowało w branży kosmicznej. Co więcej, w 2019 roku „Polish Space Fellowship Program” otrzymał nagrodę Pro Juventus za najlepszy program praktyk studenckich od Parlamentu Studentów RP. Aktualnie trwa jego 7 edycja. Nabór do tego programu zakończy się 30 kwietnia 2022 r.

Virgin Orbit zainwestuje w polską spółkę kosmiczną SatRev 30 mln USD!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker