Polska
Gorące newsy

Virgin Orbit zainwestuje w polską spółkę kosmiczną SatRev 30 mln USD!

Virgin Orbit, jedna z firm brytyjskiego miliardera Richarda Bransona zainwestuje w polską spółkę kosmiczną. Dzięki temu SatRev zyska nawet 30 mln dolarów. To kolejny krok we współpracy wrocławskiej firmy z brytyjskim przedsiębiorstwem. 

Polska firma z dużym potencjałem

SatRevolution specjalizuje się w produkcji nanosatelitów i technologii nanosatelitarnej. Przedsiębiorstwo tworzy również konstelację obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Celem przedsiębiorstwa jest osiągnięcie statusu największego operatora satelitów do obserwacji Ziemi. Umowa z Virgin Orbit została podpisana we wtorek na szczycie World Satellite Business Week. Finalizacja ma nastąpić już w pierwszym kwartale 2022 roku. Otrzymane środki mają wesprzeć firmę w budowie konstelacji teledetekcyjnej REC (ang. Real-time Earth-observation Constellation), która składać się będzie nawet z 1,5 tysięcy satelitów obserwacyjnych. Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel i dyrektor generalny SatRev, twierdzi, że produkty i usługi firmy zaspokajają potrzebę zobrazowań satelitarnych z coraz krótszym czasem rewizyty w bardziej przystępnych cenach. Wrocławskie przedsiębiorstwo uważa, że współpraca z renomowaną firmą zapewni jej rozmach oraz skuteczność długoterminowej działalności.

Z oświadczeniu SatRev można przeczytać, że:

Virgin Orbit obsługuje jeden z najbardziej elastycznych i responsywnych systemów kosmicznych, jakie kiedykolwiek zbudowano. Założona przez Sir Richarda Bransona w 2017 roku firma, rozpoczęła świadczenie usług komercyjnych w 2021 roku i już dostarczyła na orbitę satelity komercyjne, cywilne, bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowe.

Zobacz także: Komercyjne loty w Kosmos – Branson konkurencją Bezosa i Muska

Virgin Orbit wspiera wrocławską firmę SatRev

Dan Hart, dyrektor generalny Virgin Orbit, w komunikacie podał, że:

Dzięki naszej stałej współpracy, Virgin Orbit i SatRev będą zwiększać możliwości na nowych rynkach, oferując aplikacje do obserwacji Ziemi i nie tylko – aplikacje, które wczoraj były tylko marzeniami. Wspólnie będziemy kontynuować misję Virgin Orbit, polegającą na otwieraniu przestrzeni kosmicznej na dobre.

Dyrektor podkreśla również, że te działania są kontynuacją współpracy z wrocławską spółką. W czerwcu wystrzelono dwa pierwsze satelity obserwacyjne SatRevolution z konstelacji Stork. Wykorzystano do tego rakiety nośne LauncherOne opracowane przez Virgin Orbit. Technologia opiera się na wystrzeliwaniu rakiet ze zmodyfikowanego pokładu jumbo jeta. W styczniu 2022 roku dwie kolejne satelity polskiej firmy mają znaleźć się na orbicie.

Zobacz także: Projekt PIAST: Wojsko Polskie zyska własne satelity szpiegujące

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker