Polska
Gorące newsy

Virgin Orbit zainwestuje w polską spółkę kosmiczną SatRev 30 mln USD!

Virgin Orbit, jedna z firm brytyjskiego miliardera Richarda Bransona zainwestuje w polską spółkę kosmiczną. Dzięki temu SatRev zyska nawet 30 mln dolarów. To kolejny krok we współpracy wrocławskiej firmy z brytyjskim przedsiębiorstwem. 

Polska firma z dużym potencjałem

SatRevolution specjalizuje się w produkcji nanosatelitów i technologii nanosatelitarnej. Przedsiębiorstwo tworzy również konstelację obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Celem przedsiębiorstwa jest osiągnięcie statusu największego operatora satelitów do obserwacji Ziemi. Umowa z Virgin Orbit została podpisana we wtorek na szczycie World Satellite Business Week. Finalizacja ma nastąpić już w pierwszym kwartale 2022 roku. Otrzymane środki mają wesprzeć firmę w budowie konstelacji teledetekcyjnej REC (ang. Real-time Earth-observation Constellation), która składać się będzie nawet z 1,5 tysięcy satelitów obserwacyjnych. Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel i dyrektor generalny SatRev, twierdzi, że produkty i usługi firmy zaspokajają potrzebę zobrazowań satelitarnych z coraz krótszym czasem rewizyty w bardziej przystępnych cenach. Wrocławskie przedsiębiorstwo uważa, że współpraca z renomowaną firmą zapewni jej rozmach oraz skuteczność długoterminowej działalności.

Z oświadczeniu SatRev można przeczytać, że:

Virgin Orbit obsługuje jeden z najbardziej elastycznych i responsywnych systemów kosmicznych, jakie kiedykolwiek zbudowano. Założona przez Sir Richarda Bransona w 2017 roku firma, rozpoczęła świadczenie usług komercyjnych w 2021 roku i już dostarczyła na orbitę satelity komercyjne, cywilne, bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowe.

Zobacz także: Komercyjne loty w Kosmos – Branson konkurencją Bezosa i Muska

Virgin Orbit wspiera wrocławską firmę SatRev

Dan Hart, dyrektor generalny Virgin Orbit, w komunikacie podał, że:

Dzięki naszej stałej współpracy, Virgin Orbit i SatRev będą zwiększać możliwości na nowych rynkach, oferując aplikacje do obserwacji Ziemi i nie tylko – aplikacje, które wczoraj były tylko marzeniami. Wspólnie będziemy kontynuować misję Virgin Orbit, polegającą na otwieraniu przestrzeni kosmicznej na dobre.

Dyrektor podkreśla również, że te działania są kontynuacją współpracy z wrocławską spółką. W czerwcu wystrzelono dwa pierwsze satelity obserwacyjne SatRevolution z konstelacji Stork. Wykorzystano do tego rakiety nośne LauncherOne opracowane przez Virgin Orbit. Technologia opiera się na wystrzeliwaniu rakiet ze zmodyfikowanego pokładu jumbo jeta. W styczniu 2022 roku dwie kolejne satelity polskiej firmy mają znaleźć się na orbicie.

Zobacz także: Projekt PIAST: Wojsko Polskie zyska własne satelity szpiegujące

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker