Polska

Projekt PIAST: Wojsko Polskie zyska własne satelity szpiegujące

Satelity szpiegowskie, zwane również satelitami rozpoznawczymi, są powszechnie wykorzystywane w wojsku. Dzięki ich zastosowaniu można zarejestrować obraz do celów wywiadowczych. Dotychczas Wojsko Polskie nie posiadało satelity i zmuszone było więc do kupowania zdjęć od zagranicznych podmiotów. Sytuacja ma się zmienić dzięki realizacji nowego projektu. Otóż projekt PIAST zakłada stworzenie własnych satelitów na potrzeby militarne. 

Projekt PIAST- Polish ImAging SaTellites

Projekt zostanie zrealizowany przez konsorcjum składające się z kilku polskich podmiotów, które specjalizują się w budowie satelitów podwójnego zastosowania. Komponenty zostaną wykonane przez badaczy z Wojskowej Akademii Technicznej (lider projektu), firmę Scanway sp. z. o. o (instrumenty optyczne), Creotech Instruments S.A. (dostawca platformy satelitarnej HyperSat), Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Badawcze Łukasiewicz Instytut Lotnictwa oraz PCO S.A. Konsorcjum uzyskało dofinansowanie z programu SZAFIR, który wspiera strategiczne badania i projekty określone przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Dużymi osiągnięciami w branży kosmicznej może pochwalić się przede wszystkim założona przez absolwentów Politechniki Wrocławskiej firma Scanway sp. z. o. o.. Dzięki jej projektom powstały teleskopy do satelitów ScanSAT oraz EagleEye. Dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments SA., mówi o projekcie:

W ramach projektu PIAST zbudujemy oraz dostarczymy trzy platformy satelitarne w pełni bazujące na naszym autorskim standardzie HyperSat. Naszym zadaniem będzie także integracja satelitów z teleskopami optycznymi oraz napędem opracowanym specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia. Będzie to pierwsza komercjalizacja naszej platformy i to od razu w formie konstelacji. Jesteśmy dumni, że Creotech Instruments jest częścią tak prestiżowego projektu, którego odbiorcą końcowym będzie Ministerstwo Obrony Narodowej. Powodzenie tej inicjatywy wzmocni naszą pozycję i umożliwi dalszą ekspansję na światowym rynku kosmicznym.

Czytaj również: Komercyjne loty w Kosmos – Branson konkurencją Bezosa i Muska

Własny satelita a niezależność

Konstelacja satelitów obserwacyjnych ma pojawić się w ciągu czterech lat na orbicie okołoziemskiej. Wartość projektu przekracza 70 mln zł. Oprócz kwestii autonomicznego dostępu do obrazowania satelitarnego duże znaczenie mają również kwestie ekonomiczne. Jak donosi Polska Agencja Prasowa, jedno zdjęcie od komercyjnych dostawców o rozdzielczości 50 cm na piksel to koszt ok. 100 000 złotych za niewielki wycinek terenu.

Niewątpliwie projekt PIAST przyczyni się do większej niezależności Polski. Realizacja przedsięwzięcia ma trwać 48 miesięcy, aparaty o wadze ok. 10 kg zostaną umieszczone w przestrzeni kosmicznej w 2024 roku. 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker