Gospodarka

ONZ: Wojna w Ukrainie może doprowadzić do światowego kryzysu żywnościowego

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. wyżywienia i rolnictwa (FAO) ostrzega, że wojna w Ukrainie może wywołać światowy kryzys żywnościowy.

Światowy kryzys żywnościowy tuż za rogiem? ONZ ostrzega

Rosja oraz Ukraina razem są eksporterami 19 proc. światowych dostaw jęczmienia, 14 proc. pszenicy oraz 4 proc. kukurydzy. Ponadto oba kraje są głównymi dostawcami oleju słonecznikowego, natomiast Rosja jest głównym producentem nawozów, które są wykorzystywane przy produkcji rolnej.

Zobacz także: Wojna na Ukrainie: Ceny żywności wystrzelą. Kraje Bliskiego Wschodu najbardziej narażone

Jak wynika z danych FAO, ok. 50 krajów jest zależnych od co najmniej 30 proc. dostaw pszenicy z Ukrainy i Rosji. Innymi słowy, Rosja oraz Ukraina zapewniają niemal jedną trzecią zapotrzebowania na pszenicę dla 50 krajów. W wyniku wojny w Ukrainie dochodzi do zakłócenia łańcucha dostaw. Rosja blokuje czarnomorskie porty dla Ukrainy, natomiast inne kraje blokują swoje porty dla Rosji. Bariery eksportowe nasila także odcięcie Federacji Rosyjskiej od systemu SWIFT. Wobec tego wzrasta niedobór surowców rolnych na światowym rynku, co podbija ich ceny.

Największą obawą jest to, że konflikt będzie trwał – wtedy dojdzie do sytuacji znacznego wzrostu cen żywności w biednych krajach, które z powodu Covid-19 znajdowały się już w skrajnie słabej sytuacji finansowej. Liczba osób chronicznie głodnych znacznie wzrośnie, jeśli tak się stanie — powiedział Maximo Torero, główny ekonomista FAO w wywiadzie udzielonym dla The Guardian

W lutym ceny żywności osiągnęły rekordowy poziom. Należy przy tym zaznaczyć, że wzrost cen żywności jest zjawiskiem obserwowanym od drugiej połowy 2020 roku. W samym 2021 roku ceny pszenicy i jęczmienia wzrosły o ponad 30 proc., natomiast ceny oleju rzepakowego i słonecznikowego o ponad 60 proc.

Intensywność i czas trwania konfliktu pozostają niepewne. Prawdopodobne zakłócenia w działalności rolniczej tych dwóch głównych eksporterów podstawowych towarów mogą poważnie eskalować brak bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie, gdy międzynarodowe ceny żywności i nawozów są już wysokie i niestabilne. Konflikt może również ograniczyć produkcję rolną i siłę nabywczą na Ukrainie, prowadząc do zwiększenia lokalnego braku bezpieczeństwa żywnościowego – wskazuje Qu Dongyu, Dyrektor Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa

ONZ apeluje do Rosji: Nie wprowadzajcie sankcji na produkty rolne

Sytuację pogorszyć mogą ograniczenia eksportowe. Wielce prawdopodobnym scenariuszem jest nałożenie ograniczeń eksportowych na produkty rolne przez Putina. Doszło już do tego w 2010 r. kiedy zakazał on eksportu zboża w wyniku suszy w Rosji oraz w 2014 r. w ramach tzw. kontrsankcji.

Zobacz także: Kontrolowany przez rebeliantów tankowiec zagraża Jemenowi. ONZ próbuje zapanować nad sytuacją

Oczywiście Rosja może robić ze swoją produkcją, co chce. Gdyby ograniczyli eksport, sytuacja by się pogorszyła. Ceny wzrosłyby jeszcze bardziej. Wzywamy wszystkie kraje, nie tylko Rosję, ale wszystkie kraje, aby nie wprowadzały ograniczeń eksportowych — apeluje Maximo Torero

Jakie są perspektywy gospodarcze dla Rosji? [ANALIZA]

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker