Afryka i Bliski Wschód

Egipt wprowadza stałą cenę na chleb! Powód? Gwałtownie rosnące ceny pszenicy

Jak donosi Reuters, Egipt wprowadza stałą cenę na chleb. Powodem tej decyzji są kosmiczne ceny pszenicy, które wywindowały po wybuchu wojny w Ukrainie aż o 50 procent. W ostatnim czasie ceny tego surowca nieco spadły i ich poziom w porównaniu do okresu sprzed wybuchu wojny jest wyższy o 25 procent.

Egipt wprowadza stałą cenę na chleb

W wyniku odcięcia od importu pszenicy z Rosji oraz Ukrainy i skoku cen tego surowca na światowych rynkach rząd Egiptu podjął decyzję o ustaleniu stałej ceny za niesubsydiowany chleb. W ciągu trzech tygodni od wybuchu wojny w Ukrainie cena niesubsydiowanego chleba wzrosła aż o 25 proc., z 1 do 1,25 funta egipskiego (EGP). Natomiast ceny mąki wzrosły o 15 proc.

Premier Egiptu Moustafa Madbouly poinformował w oświadczeniu, że cena komercyjnie sprzedawanego chleba zostanie ustalona na poziomie 11,50 funtów egipskich (0,66 USD) za kg. Cena płaskiego, okrągłego chleba wyniesie 0,50, 0,75, 1,00 funta egipskiego za bochenki o wadze kolejno 45, 65, 90 gramów. Z oświadczenia premiera wynika, że nowe ceny obowiązywać będą przez trzy miesiące, a ich naruszenie będzie skutkować grzywną w wysokości od 100 tys. do 5 mln funtów egipskich.

Chleb to symbol wyżywienia przeciętnej rodziny w Egipcie. Coraz wyższe ceny pszenicy, które przekładają się na droższy chleb, stanowią poważny problem dla egipskiego społeczeństwa. Warto zaznaczyć, że rosną także ceny oleju, jajek, makaronów i innych artykułów rolno-spożywczych, podczas gdy niemal jedna trzecia Egipcjan — ze 103-miilionowego społeczeństwa — żyje poniżej granicy ubóstwa.

Zobacz także: Nadchodzący kryzys żywnościowy w Egipcie mogą przezwyciężyć Chiny

Kraj Faraonów jest jednym z głównych importerów pszenicy z Rosji i Ukrainy

Kraj Faraonów, jak potocznie nazywany jest Egipt, importuje aż 60 proc. swojej pszenicy z zagranicy, z czego aż 80 proc. importu pochodzi z Rosji oraz Ukrainy. Załamanie łańcuchów dostaw przez Morze Czarne, a co za tym idzie zmniejszona podaż pszenicy na światowych rynkach, wpływa na gwałtowny wzrost kosztów importu. Z szacunków Międzynarodowego Instytutu Badań nad Polityką Żywnościową wynika, że wyższe ceny pszenicy podwoją roczne koszty importu dla Egiptu z ok. 3 mld do 5,7 mld dolarów.

Zobacz także: Rosyjskie linie lotnicze rezygnują z Boeingów. Boją się katastrofy

Dodatkowo funt egipski w ostatnich dniach zdewaluował się względem dolara o prawie 14 proc., co również będzie podwyższać koszty importu. Presja na ceny żywności oraz problemy z brakiem podstawowych artykułów żywnościowych mogą wywołać kryzys żywnościowy w Egipcie i innych krajach regionu.

Polska w strefie euro. Perspektywy przystąpienia w obliczu wojny [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker