Azja i Oceania

Australia ogranicza eksport aluminium do Rosji, chcąc uderzyć w przemysł zbrojeniowy

Australia podjęła decyzję o ograniczeniu eksportu niektórych surowców do Federacji Rosyjskiej. Ograniczono również udział wpływowych Rosjan w tamtejszym przemyśle wydobywczym. 

Australia eksport aluminium i półproduktów chemicznych

Australia ogranicza eksport tlenku glinu do Rosji, aby zmniejszyć jej możliwości w zakresie produkcji aluminium. Natychmiastowy zakaz eksportu obejmuje tlenek glinu, rudę aluminium oraz boksyt, będący niezbędnym składnikiem tlenku glinu. Rosyjska produkcja aluminium opiera się w prawie 20% o surowce sprowadzane z Australii.

Aluminium wykorzystywane jest również w przemyśle zbrojeniowym, motoryzacyjnym czy lotniczym. Ograniczenie podaży z pewnością wpłynie na możliwości produkcyjne, a tym samym ceny surowca. Rosja zmuszona jest poszukać nowych dostawców, co z uwagi na obecną sytuację może być znacznie utrudnione. Władze australijskie zapowiedziały, że poprzez ograniczenie eksportu półproduktów do produkcji aluminium chcą uderzyć w zbrojeniówkę.

Zobacz także: Australia zamyka największą elektrownię węglową 7 lat przed planowanym terminem!

Interesy rosyjsko-australijskie w sektorze wydobywczym

Brytyjsko-australijski gigant wydobywczy Rio Tinto ma 80% udziałów w spółce Queensland Alumina Ltd. wraz z drugim co do wielkości producentem aluminium na świecie. Z australijskim przemysłem wydobywczym powiązane są dwa znaczące rosyjskie nazwiska. Oleg Deripaska i Wiktor Wekselberg, których również objęto sankcjami, za pomocą spółek od lat inwestują w rozwój australijskiego przemysłu. Koncern RusAl ma pozostałe 20% udziałów w spółce Queensland.

Australia dotychczas nałożyła sankcje na 443 obywateli Federacji Rosyjskiej. W gronie osób objętych obostrzeniami gospodarczymi znaleźli się politycy, biznesmeni oraz działacze współpracujący z Kremlem. Dodatkowo sankcjami objęte są 33 podmioty gospodarcze, przede wszystkim banki.

Zobacz także: Australia otwiera granicę, która była zamknięta przez pandemię

Rząd australijski ogłosił również, że zamierza wspierać Ukrainę poprzez dostawę surowców energetycznych. W planach jest dostarczenie co najmniej 70 000 ton węgla energetycznego. W planach jest także dostawa pomocy humanitarnej oraz broni. Zapowiedziano także przyjęcie ukraińskich uchodźców. Decyzja dotycząca ograniczenia eksportu aluminium mocno podbiła ceny na giełdach towarowych. Ceny aluminium od tygodni idą w górę (Więcej: Cena aluminium bije rekordy, a nikiel dalej szybko drożeje), eksperci oczekują dalszych wzrostów.

Australia to największy eksporter LNG na świecie! Katar i USA w tyle

Polecane artykuły

Back to top button