Azja i Oceania

Australia ogranicza eksport aluminium do Rosji, chcąc uderzyć w przemysł zbrojeniowy

Australia podjęła decyzję o ograniczeniu eksportu niektórych surowców do Federacji Rosyjskiej. Ograniczono również udział wpływowych Rosjan w tamtejszym przemyśle wydobywczym. 

Australia eksport aluminium i półproduktów chemicznych

Australia ogranicza eksport tlenku glinu do Rosji, aby zmniejszyć jej możliwości w zakresie produkcji aluminium. Natychmiastowy zakaz eksportu obejmuje tlenek glinu, rudę aluminium oraz boksyt, będący niezbędnym składnikiem tlenku glinu. Rosyjska produkcja aluminium opiera się w prawie 20% o surowce sprowadzane z Australii.

Aluminium wykorzystywane jest również w przemyśle zbrojeniowym, motoryzacyjnym czy lotniczym. Ograniczenie podaży z pewnością wpłynie na możliwości produkcyjne, a tym samym ceny surowca. Rosja zmuszona jest poszukać nowych dostawców, co z uwagi na obecną sytuację może być znacznie utrudnione. Władze australijskie zapowiedziały, że poprzez ograniczenie eksportu półproduktów do produkcji aluminium chcą uderzyć w zbrojeniówkę.

Zobacz także: Australia zamyka największą elektrownię węglową 7 lat przed planowanym terminem!

Interesy rosyjsko-australijskie w sektorze wydobywczym

Brytyjsko-australijski gigant wydobywczy Rio Tinto ma 80% udziałów w spółce Queensland Alumina Ltd. wraz z drugim co do wielkości producentem aluminium na świecie. Z australijskim przemysłem wydobywczym powiązane są dwa znaczące rosyjskie nazwiska. Oleg Deripaska i Wiktor Wekselberg, których również objęto sankcjami, za pomocą spółek od lat inwestują w rozwój australijskiego przemysłu. Koncern RusAl ma pozostałe 20% udziałów w spółce Queensland.

Australia dotychczas nałożyła sankcje na 443 obywateli Federacji Rosyjskiej. W gronie osób objętych obostrzeniami gospodarczymi znaleźli się politycy, biznesmeni oraz działacze współpracujący z Kremlem. Dodatkowo sankcjami objęte są 33 podmioty gospodarcze, przede wszystkim banki.

Zobacz także: Australia otwiera granicę, która była zamknięta przez pandemię

Rząd australijski ogłosił również, że zamierza wspierać Ukrainę poprzez dostawę surowców energetycznych. W planach jest dostarczenie co najmniej 70 000 ton węgla energetycznego. W planach jest także dostawa pomocy humanitarnej oraz broni. Zapowiedziano także przyjęcie ukraińskich uchodźców. Decyzja dotycząca ograniczenia eksportu aluminium mocno podbiła ceny na giełdach towarowych. Ceny aluminium od tygodni idą w górę (Więcej: Cena aluminium bije rekordy, a nikiel dalej szybko drożeje), eksperci oczekują dalszych wzrostów.

Australia to największy eksporter LNG na świecie! Katar i USA w tyle

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker