Azja i Oceania

Australia zamyka największą elektrownię węglową 7 lat przed planowanym terminem!

Kolejna firma energetyczna zdecydowała się na zamknięcie elektrowni przed planowanym terminem. Australia zamyka elektrownie, co spotyka się z krytyką. Przeciwnicy tej decyzji wskazują, że gwałtowne odejście od węgla może pogrążyć gospodarkę, jeśli źródła OZE okażą się mało efektywne. 

Australia zamyka elektrownie – krytyka rządu federalnego

Operator największej australijskiej elektrowni węglowej podjął decyzję o jej zamknięciu 7 lat przed wyznaczonym terminem. W oświadczeniu przedstawiciele Origin Energy podali, że 2,88 gigawatowa elektrownia Eraring nie jest w stanie konkurować z „napływem odnawialnych źródeł energii”, więc zostanie zamknięta w 2025 roku. Elektrownia znajduje się w bogatym w węgiel regionie Lake Macquarie na północ od Sydney.

Dyrektor generalny Origin, Frank Calabria, powiedział:

Dzisiejszy rynek energetyczny w Australii bardzo różni się od tego, w którym Eraring został wprowadzony na początku lat 80. W rzeczywistości ekonomia elektrowni węglowych znajduje się pod rosnącą, niezrównoważoną presją ze względu na czystsze i tańsze wytwarzanie, w tym energię słoneczną i wiatrową.

Zobacz także: Australia to największy eksporter LNG na świecie! Katar i USA w tyle

Coraz większe znaczenie w australijskim sektorze energetycznym ma rozprzestrzenianie się taniej energii wiatrowej i słonecznej. Decyzja operatora spotkała się z negatywną reakcją rządu federalnego, który nazwał ją „gorzko rozczarowującą”. Rząd federalny podejmował wysiłki, aby przedłużyć żywotność elektrowni węglowych w Australii, ze względu na fakt, że zapewniają niezbędną moc obciążenia podstawowego.

Zobacz także: Katar uzyska 126 mln ton LNG rocznie. Pomogą w tym gazowce z Korei

Niespójna polityka energetyczna

To nie jedyna taka decyzja podjęta w Australii. W minionym tygodniu gigant energetyczny AGL Energy ogłosił, że również przyspieszy zamknięcie swoich dwóch elektrowni. Podobną decyzję podjęła EnergyAustralia, trzecia, pod względem wielkości firma energetyczna w państwie. EA zamknie elektrownię Victoria pięć lat wcześniej, niż planowano.

Jednak tak gwałtowne odejście od węgla może być zagrożeniem dla gospodarki Australii. Obecnie w kraju brak jest spójnej polityki energetycznej, co prowadzi do przepychanek między szczeblem stanowym a federalnym o wypełnienie luki bateriami, elektrowniami pompowymi i elektrowniami gazowymi.

Tony Wood, analityk ds. energii w think-tanku Grattan Institute, powiedział:

W Australii bardziej niż w większości krajów, nawet w USA, widzieliśmy upolitycznienie zmian klimatycznych. Stały się kluczową bronią polityczną, a kiedy politycy mają broń polityczną, używają jej. Australia porzuciła więcej polityk dotyczących zmian klimatycznych niż prawie każdy kraj na świecie.

Decyzja australijskich firm energetycznych jest podyktowana przede wszystkim względami finansowymi. Wszystkie trzy firmy odnotowały w ostatnich latach gwałtowny spadek zysków z wydobycia węgla. Dane Banku Światowego pokazują jednak, że australijska gospodarka jest uzależniona od energii elektrycznej z węgla w prawie 60%. Tym samym to jeden z krajów o największej emisji CO2 przypadającej na jednego obywatela.

Niemcy zamknęli elektrownie atomowe. Teraz ponoszą miliardowe koszty

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker