Azja i Oceania

Singapur podniesie o 500% podatek od emisji dwutlenku węgla w 2024 roku!

Singapur chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. W tym celu rząd zadecydował o podniesieniu podatku węglowego o 500% w 2024 roku. W kolejnych latach transformacji przewidziane są coraz większe podwyżki. 

Podatek węglowy w Singapurze

Minister finansów Singapuru Lawrence Wong ogłosił, że Singapur podniesie podatek od emisji dwutlenku węgla o około 500% do 18,60 USD za tonę w 2024 roku. Co więcej, podatek ma wzrosnąć o kolejne 60% w 2026 roku do 33,45 USD za tonę, przy docelowym poziomie 59,47 za tonę w 2030 roku. Singapur obecnie jest  azjatyckim centrum eksportu rafinacji ropy naftowej i produktów petrochemicznych.

Zobacz także: Singapur: Lotnisko Changi straciło tytuł najlepszego portu na świecie

Wzrost podatków sprawi, że lokalne przedsiębiorstwa będą kupować międzynarodowe kredyty węglowe, aby zrównoważyć do 5% ich emisji podlegających opodatkowaniu. Kredyty węglowe występują, gdy firma redukuje emisje bardziej, niż jest to wymagane, a następnie może sprzedać redukcję innej firmie.

Neutralność klimatyczna do 2050 roku

Wong twierdzi, że takie rozwiązanie złagodzi wpływ na firmy oraz pomoże stworzyć lokalny popyt na wysokiej jakości kredyty węglowe, tym samym przyspieszy rozwój dobrze funkcjonujących i uregulowanych rynków emisji.

Zobacz także: Za wzrost ceny prądu w Polsce odpowiadają miliardowe zyski państwowych firm energetycznych [WYKRES]

Warto przypomnieć, że Singapur był pierwszym krajem Azji Południowo-Wschodniej, który wprowadził plan opłat za emisję dwutlenku węgla i obowiązujący podatek węglowy w 2019 roku. Obowiązkowa opłata objęła wszystkie obiekty generujące co najmniej 25 000 ton emisji gazów cieplarnianych na rok.

Ponieważ Singapur ma gospodarkę zorientowaną na eksport, ważne jest również, aby zaprojektowane ramy podatku od emisji dwutlenku węgla zachęcały do ​​redukcji gazów cieplarnianych, jednocześnie chroniąc konkurencyjność branż narażonych na handel.

Silniejszy sygnał cenowy ze strony rządu ma zachęcić przedsiębiorstwa do przeznaczania większych nakładów na redukcję gazów cieplarnianych oraz inwestycje w OZE. Zdaniem rzecznika korporacji Shell, aby plan osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku był wykonalny, podatek węglowy powinien obejmować jak największą liczbę sektorów gospodarki, a opłaty rosnąć wraz z postępem transformacji energetycznej.

Rynek nieruchomości w Singapurze – wdrożono tzw. pakiet chłodniczy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker