Chiny

Chiny zaimportowały 70 000 kg szwajcarskiego złota w styczniu

Chiny zwiększają swoje rezerwy złota. W styczniu ChRL kupiła 70 tys. kg metalu ze Szwajcarii. Dla porównania, w grudniu ubiegłego roku kupiono 14 tys. kg. 

Import złota na wysokim poziomie

Szwajcarski eksport złota do Chin kontynentalnych jest najwyższy od 2016 roku. Według szwajcarskich danych celnych w tym samym okresie spadły dostawy kruszcu do Indii. Szwajcarski eksport złota do Indii wyniósł 11 677 kg, co oznacza spadek z 28 307 kg w grudniu. Spadł również import złota do Hongkongu do  3804 kg z 5761 kg w poprzednim miesiącu. Całkowita ilość złota sprzedanego przez Szwajcarię wyniosła 115 746 kg, w porównaniu z 97 202 w grudniu.

Zobacz także: Polacy uciekając przed inflacją kupują złoto. Sprzedaż wzrosła o 87%

Szwajcaria pozostaje największym na świecie ośrodkiem rafinacji i tranzytu. Największymi konsumentami złota pozostają Chiny i Indie. To właśnie wysoki popyt ze strony Chin utrzymywał wysoką cenę metalu, które w tym roku wzrosły o około 4%.

Ceny złota w reakcji na niepewną sytuację geopolityczną

Ceny złota dynamicznie wzrosły w miniony czwartek powyżej 1900 USD po raz pierwszy od czerwca, po tym, jak administracja Joe Bidena wydała komunikat, że ​​wszystko wskazuje na to, że Rosja planuje wkrótce zaatakować Ukrainę. Cena spotowa podskoczyła o 1,7% do 1 899,84 USD za uncję po osiągnięciu najwyższego poziomu od 11 czerwca, na poziomie 1900,99 USD.

Zobacz także: Konflikt rosyjsko-ukraiński może uderzyć w rynki światowe i logistykę

Po raz kolejny potwierdza się reguła, że w niepewnych czasach inwestorzy sięgają po złoto, które jest postrzegane jako bezpieczna lokata. Craig Erlam, starszy analityk rynku w biurze maklerskim OANDA, powiedział, że:

Złoto oferuje ochronę przed inflacją w czasie rosnących cen i perspektywy wyższych cen ropy i gazu, jeśli Rosja dokona inwazji.

Chiny zabezpieczają swoje rezerwy poprzez większy eksport. Pekin zabrał również głos w sprawie potencjalnego ataku Rosji na Ukrainę. Wang Yi wezwał do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. Minister spraw zagranicznych Chin dodał, że Ukraina nie powinna być linią frontu dla sporu między mocarstwami, jednak obawy Rosji muszą zostać uszanowane.

Według analityków srebro jest obecnie jedną z najlepszych okazji inwestycyjnych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker