Energetyka

Niemcy zamknęli elektrownie atomowe. Teraz ponoszą miliardowe koszty

Elektrownie atomowe w Niemczech są zamykane, a ich moce produkcyjne znacznie ograniczone. Z nowego badania wynika, że antyatomowa polityka Berlina doprowadziła do powstania stosunkowo dużych kosztów społecznych. Naukowcy szacują je na 3-8 mld euro rocznie. 

Elektrownie atomowe w Niemczech były zamykane i będą zamykane

Mająca miejsce w 2011 roku awaria w Fukushimie doprowadziła do tego, że wiele krajów postanowiło wycofać się z energetyki jądrowej. Jednym z takich państw były Niemcy. Na skutek tej katastrofy obawy społeczne związane z elektrowniami atomowi znacznie wzrosły, a samo społeczeństwo zaczęło się domagać, aby elektrownie te zamknąć. Protesty społeczne okazały się skuteczne, gdyż Angela Merkel postanowiła w tamtym roku, że niedługo wszystkie elektrownie jądrowe całkowicie zakończą swoją działalność. 

Trzy reaktory już zostały wyłączone z użytku 31 grudnia zeszłego roku. Z kolei te dalej funkcjonujące przestaną działać do końca następnego roku. Co warto zaznaczyć przygotowania do zamknięcia elektrowni trwały w Niemczech już od dekady. Polegały one głównie na tym, że ograniczano ich moce produkcyjne. 

Zobacz także: Elektrownie jądrowe w Niemczech zostaną wyłączone już w tym roku!

Polityka Niemiec doprowadziła do powstania miliardowych kosztów społecznych

Trójka naukowców Stephen Jarvis, Olivier Deschenes, Akshaya Jha postanowiła sprawdzić, do jakich kosztów społecznych doprowadził proces polegający na zamykaniu elektrowni atomowych w Niemczech. W opracowanym przez nich badaniu zatytułowanym „The Private and External Costs of Germany’s Nuclear Phase-Out” stwierdzili oni, że wynoszą one od 3 do 8 miliardów euro rocznie. Otóż jak wskazują badacze, ograniczanie mocy produkcyjnych elektrowni jądrowych w Niemczech spowodowało, że w tamtejszym miksie energetycznym wzrosło znacznie węgla kamiennego. Z kolei to doprowadziło do pogorszenia się jakości powietrza w analizowanym państwie i  zwiększenia ryzyka śmiertelności związanego z narażeniem na lokalne zanieczyszczenia powietrza. 

Naukowcy wprost wskazują na to, że decyzja o wyłączaniu elektrowni atomowych była błędna, a politycy zdecydowanie przeszacowali koszty społeczne związane z energetyką jądrową. Jak możemy wyczytać w badaniu: 

Politycy musieliby znacznie przeszacować ryzyko lub koszt awarii elektrowni jądrowej, aby stwierdzić, że korzyści z wycofania się z energetyki jądrowej przewyższają koszty społeczne tego procesu. 

Energetyka jądrowa stymuluje gospodarkę i zwiększa zatrudnienie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker