EuropaGospodarkaNews

Dania zniesie obostrzenia covidowe, głównie dzięki szczepionkom

Jak informuje duński dziennik Jyllands-Posten, premier Danii, Mette Frederiksen zorganizuje jutro konferencję dotyczącą pandemii koronawirusa. Na niej ma zamiar ogłosić, że Dania zniesie obostrzenia covidowe 31 stycznia i poinformować, że od 5 lutego Covid-19 nie będzie już klasyfikowany jako choroba krytycznie groźna dla społeczności. Tamtejsza Minister Zdrowia zaznacza, że obie te rzeczy będą mieć miejsce, głównie dzięki temu, że tak wielu Duńczyków się zaszczepiło.

Dania zniesie obostrzenia covidowe

Dania już na początku stycznia zaczęła znosić ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Choćby tamtejszy rząd niedawno zezwolił na ponowne otwarcie takich miejsc jak kina, ogrody zoologiczne, muzea czy teatry. Co więcej, tamtejsza władza pozwoliła na organizację imprez sportowych, choć z ograniczoną liczbą widzów. Jednakże dalej mieszkańcy tego kraju musieli nosić maseczki we wspomnianych miejscach, a wiele obostrzeń nadal funkcjonowało. 

Zobacz także: Szef Ryanaira twierdzi, że loty powinny być tylko dla zaszczepionych

Jednakże rząd nie chciał poprzestać na zniesieniu jedynie tych kilku obostrzeń. Z tego powodu w ubiegłym tygodniu zwrócił się on do tamtejszej Komisji ds. Epidemii, aby oceniła ona, czy sytuacja epidemiologiczna w Danii pozwala na zniesienie wszystkich restrykcji covidowych. Co więcej, zobowiązał się on do tego, że poważnie przeanalizuje wyniki komisji i będzie postępować zgodnie z jej zaleceniami. Jak donosi dziennik Jyllands-Posten, zgodziła się ona z opinią rządu i stwierdziła, że Dania może znieść wszystkie restrykcje covidowe. 

Duńczycy chętnie się szczepią

Według tamtejszej minister zdrowia Mangus Heunicke obostrzenia można znosić głównie, dzięki temu, że tak wielu Duńczyków się zaszczepiło. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, ponad 80 proc. mieszkańców tego kraju w pełni zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi. Co więcej, prawie trzy piąte Duńczyków przyjęło dawkę przypominającą. Dla porównania w Polsce obecnie w pełni zaszczepieni stanowią ok. 49,35 proc. całego społeczeństwa, a ludzie, którym podano 3 dawkę, 16 proc. Minister Zdrowia wskazuje, że to właśnie głównie dzięki tak wysokiemu odsetkowi osób zaszczepionych, znacznie spadła liczba przyjęć w szpitalach, zwłaszcza na oddziałach intensywnej terapii. Ile osób w Danii się zaszczepiło?

Włochy wprowadzą kary dla niezaszczepionych od początku lutego!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker