Europa

Włochy wprowadzą kary dla niezaszczepionych od początku lutego!

Włoski rząd ogłosił, że kary dla niezaszczepionych będą obowiązywać w przypadku osób powyżej 50 lat. Poprzez tę decyzję ministerstwo chce skłonić Włochów do szybszego przyjmowania szczepionki. 

Kary dla niezaszczepionych we Włoszech

Osoby we wskazanym przedziale wiekowym, które odmówią przyjęcia dawki, będą narażone na wysokie grzywny. Kary finansowe mają wynieść od 100 do 1500 euro. Prawo ma obowiązywać od początku lutego. Oprócz osób w wyznaczonym wieku służby mogą nałożyć mandat na osoby w każdym wieku, które nie posiadają tzw. przepustki sanitarnej. Ustalenie najniższej kary w kwocie wynoszącej 100 euro wzbudziło dużo kontrowersji w kraju. Zdaniem pracowników systemu ochrony zdrowia opłata jest zdecydowanie za niska.

Roberto Speranza, minister zdrowia Włoch powiedział:

Decyzje, jakie podejmujemy, mają na celu jak największe ograniczenie liczby niezaszczepionych, bo to ta grupa jest powodem presji na nasz system szpitali.

Dodał również, że obecnie ponad dwie trzecie osób hospitalizowanych stanowią pacjenci niezaszczepieni.

Zobacz także: Szczepienia wpływają korzystnie na wzrost gospodarczy

Włochy przeciwstawiają się niezaszczepionym

Przedstawiciele koalicji rządowej chcieli kategorycznego wprowadzenia obowiązku szczepień dla wszystkich obywateli, niezależnie od wieku. Jednak udało się wypracować kompromis, gdy w kraju odnotowano rekordowy poziom 179 tys. infekcji w ciągu doby.

Szef rządu tak skomentował uzyskany konsensus:

Chcemy zatrzymać wzrost krzywej zakażeń i nakłonić Włochów, którzy dotąd się nie zaszczepili, by to zrobili. Interweniujemy szczególnie w sprawie grup wiekowych, które są bardziej narażone na hospitalizację, by zredukować presję na szpitale i ratować życie.

Zobacz także: USA: zasiłek dla niezaszczepionych bezrobotnych już w 4 stanach

Kary dla niezaszczepionych we Włoszech są jedne z najsurowszych w całej Europie. Pracownicy muszą posiadać zaświadczenie o zaszczepieniu lub o wyleczeniu. W przeciwnym razie mogą zostać zawieszeni w obowiązkach, a wypłata pensji zostanie wstrzymana. Jeśli dana osoba wejdzie do miejsca pracy bez ważnego certyfikatu, będzie grozić jej kara grzywny wynosząca od 600 do 1500 euro. Od 400 do 1000 euro mogą zapłacić natomiast osoby, które korzystały z komunikacji miejskiej, weszły do lokali gastronomicznych, obiektów sportowych czy placówek kultury bez aktualnego certyfikatu zwanego Green Pass. Obecnie w Italii dwie dawki przyjęło 86% obywateli, 20 mln mieszkańców zdecydowało się na przyjęcie dawki przypominającej.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker