USA

Biden prosi Kongres o 33 mld dolarów na pomoc humanitarną i wojskową dla Ukrainy

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, zwrócił się oficjalnie do Kongresu o dodatkowe środki dla Ukrainy w wysokości 33 mld dolarów do września tego roku. Aktualnie Stany Zjednoczone pomagają Ukrainie przede wszystkim poprzez namierzanie pozycji wroga, dozbrajanie oraz odpieranie cyberataków. Planowana jest również pomoc gospodarcza. 

Stany Zjednoczone pomagają Ukrainie – kolejny pakiet pomocowy w planach

W planach są zmiany w przepisach prawa karnego. Posiadanie pieniędzy uzyskanych bezpośrednio z korupcyjnych transakcji z rządem rosyjskim stanie się przestępstwem. Ma to zagwarantować urzędnikom amerykańskim podstawę prawną do sprzedaży przejętych aktywów należących do oligarchów objętych sankcjami.

W wystosowanej prośbie prezydent zawarł zdanie:

To nie jest tanie. Ale poddanie się agresji będzie bardziej kosztowne, jeśli na to pozwolimy.

Zobacz także: Biden chce, aby wydobycie ropy w USA rosło, więc złamał obietnicę wyborczą

Na co zostaną przeznaczone dodatkowe środki?

Administracja Bidena przekazała, że dodatkowe środki finansowe mają pozwolić na dozbrojenie Kijowa. W planach jest zakup dodatkowej artylerii, pojazdów opancerzonych czy przyspieszenie zdolności cybernetycznych i zaawansowanych systemów obrony powietrznej. Wsparcie ma również objąć usuwanie min i innych urządzeń wybuchowych pozostawionych przez rosyjską armię.

8,5 mld dolarów ma zostać przeznaczonych na wsparcie ukraińskiej gospodarki, przede wszystkim zapewnienie żywności, energii i usług zdrowotnych. Środki mają również pomóc w walce z rosyjską dezinformacją. Część z tych środków trafi do mniejszych gospodarstw rolnych jako wsparcie w okresie jesiennych zbiorów oraz zakup gazu ziemnego. USA chcą wesprzeć Ukrainę w wypłacaniu emerytur. 3 mld zostaną przeznaczone na wsparcie importerów pszenicy, którzy sprowadzali z Ukrainy zboże i ucierpieli wskutek blokad portów. Oczekuje się, że wniosek prezydenta poprą zarówno Demokraci, jak i Republikanie.

Zobacz także: Joe Biden zakazuje rosyjskim statkom wstępu do portów USA

Planowana pomoc zostanie przeznaczona m.in. na dozbrojenie, aby pomóc Ukrainie ostatecznie odeprzeć atak Rosjan. Prezydent wspomniał, że równie ważna jest zmiana prawa, aby uniemożliwić oligarchom odzyskanie nieruchomości na drodze sądowej. Zgodnie z obowiązującym prawem federalnym, aby sprzedać zajęty majątek, prokuratorzy muszą wykazać, że pochodzi z przestępstwa, jednakże bycie oligarchą nie jest traktowane jako przestępstwo. Po zmianach świadome posiadanie aktywów nabytych poprzez transakcje z rządem rosyjskim stałoby się federalnym przestępstwem.

4 na 10 Amerykanów obwinia Bidena o wzrost cen gazu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker