GospodarkaUSA

Biden chce, aby wydobycie ropy w USA rosło, więc złamał obietnicę wyborczą

Biden chce, aby wydobycie ropy w USA rosło. Z tego powodu jego administracja zamierza wydzierżawić federalne tereny firmom zajmującym się wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego. Co warto zaznaczyć, podczas kampanii prezydenckiej wyraźnie zaznaczał on, iż jego rządy położą kres odwiertom na takowych terenach. Ponadto, decyzja Bidena spotkała się ze stanowczym sprzeciwem ekologów. 

Biden chce, aby wydobycie ropy w USA rosło, więc złamał obietnicę wyborczą

Inflacja w USA w marcu osiągnęła rekordową wartość 8,5 proc. rok do roku. Ostatni raz tak wysoka była ona ponad 40 lat temu w 1981 roku. Stało się tak między innymi za sprawą rosyjskiej inwazji. Ta sprawiła, że ceny paliw na światowych rynkach znacznie wzrosły. Spowodowało to, że w marcu w Stanach Zjednoczonych cena benzyny była rok do roku wyższa o 48 proc. a cena oleju opałowego o 70,01 proc. Z tego powodu Joe Biden postanowił wdrożyć w życie plan, mający na celu zwiększyć wydobycie ropy w USA. 

Zobacz także: Brazylia zwiększy wydobycie ropy naftowej. Świat próbuje uniezależnić się od Rosji

Otóż administracja prezydenta ogłosiła w piątek, że ponownie zacznie ona dzierżawić tereny federalne przedsiębiorcom zajmującym się wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego. Choć zaznaczała ona przy tym, iż warunki dzierżawy będą dla firm mniej korzystne. Otóż przedsiębiorstwa będą musiały uiszczać opłatę licencyjną w wysokości 18,75 proc. łącznej wartości gazu i ropy przez nie wydobytych. Wcześniej opłata ta wynosiła 12,5 proc. 

Co warto zaznaczyć, Joe Biden tym samym złamał obietnicę wyborczą. Otóż podczas kampanii prezydenckiej wielokrotnie zaznaczał on, że wstrzyma przetargi na odwierty na federalnych terenach. W 2020 roku na wiecu wyborczym w Hudson zaznaczył on, iż: 

Koniec z odwiertami na ziemiach federalnych, kropka.

Zobacz także: Polski kaskader Jacek Jagódka robi karierę w Hollywood [WYWIAD]

Decyzja Bidena spotkała się z krytyką ekologów

Ponadto decyzja Bidena spotkała się z krytyką organizacji ekologicznych. Randi Spivak, dyrektorka ds. gruntów publicznych w Center for Biological Diversity, stwierdziła, iż:

Twierdzenie administracji Bidena, że musi dzierżawić tereny federalne, jest czystą fikcją i bezwzględną porażką polityki klimatycznej. To tak, jakby ignorowali okropności wielkich pożarów, powodzi, a katastrofy klimatyczne uznali za normalne.

Wydobycie ropy naftowej w Wenezueli może wzrosnąć nawet o 50%!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker