GospodarkaUSA

Inflacja w USA jest najwyższa od ponad 40 lat!

Inflacja w USA w ciągu ostatnich miesięcy regularnie przyspieszała. Z danych opublikowanych przez Bureau of Labor Statistics wynika, że w marcu osiągnęła rekordową wartość 8,5 proc. rok do roku. Ostatni raz tak wysoka była ona ponad 40 lat temu w 1981 roku. Za tempo wzrostu cen w USA odpowiada głównie rosnący popyt konsumpcyjny, zakłócenia w łańcuchach dostaw oraz rosyjska inwazja. 

Inflacja w USA już od wielu miesięcy przyspiesza

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, inflacja w USA przyspieszała w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Głównymi winowajcami tego stanu rzeczy były rosnące wydatki konsumpcyjne oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw. W marcu 2021 roku wszedł w życie program stymulacyjny Bidena, w ramach którego między innymi większość gospodarstw domowych otrzymała czeki o wartości 1400 dolarów. To spowodowało, że popyt konsumentów znacznie wzrósł w zeszłym roku. 

Inflacja w USA
Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Globalna inflacja, na skutek podrożenia transportu, wzrośnie o 1,5 pkt proc.

Z drugiej strony trwająca w 2021 roku pandemia koronawirusa sprawiła, że łańcuchy dostaw na całym świecie zostały zakłócone, a wiele portów było tymczasowo zamkniętych. Analizowana sytuacja doprowadziła do tego, że koszt wysyłki kontenera znacznie wzrósł. Indeks cen frachtu Freightos, który obrazuje zmiany ceny morskich przewozów kontenerowych, wzrósł siedmiokrotnie w ciągu 18 miesięcy od marca 2020 roku. Sytuacja ta sprawiła, że importowe dobra zaczęły drożeć, podnosząc przy tym poziom inflacji w Stanach Zjednoczonych. 

Do tego ostatnio doszedł kolejny czynnik przyspieszający wzrost cen w USA — rosyjska inwazja. Ta sprawiła, że ceny paliw na światowych rynkach znacznie wzrosły. Spowodowało to, że w marcu w Stanach Zjednoczonych cena benzyny była rok do roku wyższa o 48 proc. a cena oleju opałowego o 70,01 proc. Co więcej, rosyjska agresja przyczyniła się również do znacznego podrożenia żywności. W samych Stanach Zjednoczonych ceny dóbr należących do tej kategorii wzrosły o 8,8 proc. r/r. 

Zobacz także: Polski kaskader Jacek Jagódka robi karierę w Hollywood [WYWIAD]

Wzrost cen w USA osiągnął rekordowe tempo

Te wszystkie czynniki sprawiły, że inflacja w USA w marcu wyniosła 8,5 proc. gdy jeszcze w lutym była ona o 0,6 pkt proc. niższa. Ostatni raz tak wysoka była ona ponad 40 lat w 1981 roku. Co więcej, była ona wyższa od konsensu rynkowego, który wyniósł 8,4 proc. Z drugiej strony, inflacja bazowa w USA pozytywnie zaskoczyła ekonomistów. Wyniosła ona 6,5 proc. Z kolei tamtejsi ekonomiści spodziewali się, że osiągnie ona poziom 6,6 proc. 

Inflacja w Albanii, dzięki wysokiemu bezrobociu, dalej jest relatywnie niska

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker