Gospodarka

Szczepienia wpływają korzystnie na wzrost gospodarczy

Jak wynika z analizy, która ukazała się na stronie voxeu.org, wysoki odsetek szczepień sprzyja wzrostowi gospodarczemu kraju.

Na stronie voxeu.org będącej domeną CEPR (Centre for Economic Policy Research) zamieszczono analizę wpływu szczepień na wzrost gospodarczy kraju. Wynika z niej, że wyższy poziom wyszczepienia, mógłby zwiększyć wzrost PKB naszego kraju nawet o 1 pp. To ponad 20 mld zł.

Szczepienia wpływają na wzrost gospodarczy

Jak zauważają autorzy analizy, skuteczność szczepionek przeciw COVID-19 w ograniczaniu przenoszenia wirusa jest dobrze ugruntowana w literaturze epidemiologicznej, ale jego wpływ na gospodarkę jest jeszcze słabo zbadany. Dlatego badacze postanowili sprawdzić, jak program szczepień zmienił wzrost gospodarczy w kraju.

Aby ocenić wpływ na aktywność gospodarczą w kraju, naukowcy postanowili zbadać związek między szczepieniami a wzrostem emisji NO2. Badacze twierdzą, że jest to jeden ze wskaźników, który bardzo dobrze oddaje wzrost i spadek aktywności gospodarczej w danym kraju.

Zobacz też: USA: zasiłek dla niezaszczepionych bezrobotnych już w 4 stanach

Wyniki sugerują, że wyższe wskaźniki szczepień pobudzają aktywność ekonomiczną: wzrost liczby szczepień na mieszkańca (zarówno pierwsza, jak i druga dawka) wiąże się ze wzrostem emisji NO2, z czym wpływ pierwszej dawki jest znacznie mniejszy niż drugiej. Co jeszcze ciekawsze, wzrost szczepień przebijający oczekiwania, wiąże się z jeszcze wyższym wzrostem emisji NO2. Innym ciekawym efektem jest wzrost marginalnego efektu szczepień przy wyższych wskaźnikach wyszczepienia. Jak zaznaczają autorzy badania, dzieje się tak, ponieważ wraz z wyższym poziomem wyszczepienia poprawia się pewność siebie i mobilność, ponieważ jednostki są bardziej skłonne do zmniejszania dobrowolnego dystansu społecznego.

Szczepienia a emisje NO2

Ograniczenia zmniejszają wpływ szczepień

Wpływ szczepień może zależeń od siły pandemicznych ograniczeń. Szybkie wprowadzenie szczepionki może nie prowadzić do poprawy wyników ekonomicznych, jeśli konieczne jest utrzymanie silnych środków ograniczających. Wyniki sugerują, że gdy ograniczanie dystansu społecznego są bardzo intensywne, to wzrost aktywności gospodarczej spowodowany wprowadzeniem szczepionek jest ograniczony.

Szczepienia za granicą a wzrost gospodarczy

Wpływ mają także szczepienia u naszych partnerów gospodarczych. Wyniki sugerują, że nowe przypadki COVID-19 mogą obniżyć emisje NO2 w innym kraju. Sytuacja w przypadku szczepień jest jednak odwrotna, lecz powiązany z nimi spadek zakażeń minimalizuje straty gospodarcze.

Jak wynika z analizy, wzrost wyszczepienia o 40 pp. wiążę się średnio z o 1 pp. większym wzrostem gospodarczym. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wpływ ma tutaj szereg innych zjawisk, więc dokładne wskazanie efektu szczepień jest niezwykle trudne.

Szczepienia a wzrost gospodarczy

Zobacz też: W Kanadzie firmy przestają wymagać paszportów covidowych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker