USA

Czy w USA dojdzie do zaostrzenia przepisów dotyczących posiadania broni? To zależy od układu sił politycznych

Ostatnia masowa strzelanina w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny wywołała demonstracje przeciwników otwartego dostępu do broni. Jednak w USA wciąż wiele zależy od polityki na poziomie stanowym. Czy w USA zakażą posiadania broni? To zależy od układu sił w Senacie. 

Dyskurs dotyczący broni wciąż żywy

W następstwie tragicznego wyniku strzelanin w Buffalo w stanie Nowy Jork i Uvalde w Teksasie Joe Biden chce dokonać zmian w prawie dotyczącym posiadania broni. Prezydent opowiada się za większymi restrykcjami posiadania broni, które mają objąć m.in. możliwości rozszerzenia kontroli kryminalnej przeszłości osób kupujących broń i wprowadzenia szerszego zakazu sprzedaży broni szturmowej.

Wydaje się, że tym razem władze mogą wykonać ruch w kierunku ograniczenia dostępu do broni w USA. Po każdej masowej strzelaninie w Stanach Zjednoczonych dochodzi do masowych protestów przeciwstawiających się liberalnym przepisom w niektórych stanach. W obliczu kolejnych tragedii Demokraci wzywają do działania. Wydaje się, że silny opór ze strony Republikanów uniemożliwia wprowadzenie znaczących zmian w tej kwestii. W USA zawiodła m.in. federalna polityka bezpieczeństwa broni, taka jak weryfikacja przeszłości kryminalnej, która są powszechna w innych krajach z ograniczonym dostępem do broni palnej. Jak podało FBI, tylko w minionym roku w Stanach wystąpiło 61 incydentów z użyciem broni, co stanowi gwałtowny wzrost w porównaniu z 2021 rokiem i jest najwyższym wynikiem od ponad 20 lat. Warto przypomnieć, że podczas ubiegania się o urząd prezydenta USA Biden zapewniał, że dołoży starań, aby zmniejszyć liczbę dziesiątek tysięcy rocznych zgonów. Jednak prezydent i Demokraci nie zdobyli głosów w Senacie niezbędnych do przyjęcia ich ustaw.

W 1994 roku Joe Biden sprawujący wówczas urząd senatora Delaware, przeforsował 10-letni zakaz broni szturmowej, który nie został przedłużony:

Kiedy uchwaliliśmy zakaz broni szturmowej, masowe strzelaniny spadły. Kiedy prawo wygasło, masowe strzelaniny potroiły się. Pomysł, że 18-latek może wejść do sklepu z bronią i kupić dwie sztuki szturmowe, jest po prostu błędny.

Jak pokazują dane, wskaźnik zgonów w wyniku użycia broni palnej na 100 000 mieszkańców w 2018 roku wyniósł 3,8 i był wysoki w porównaniu z innymi dużymi gospodarkami świata i innymi krajami o wysokim dochodzie. Jedynymi dużymi krajami o względnie wysokim dochodzie, w których liczba zgonów z powodu broni palnej w stosunku do liczby ludności była większa niż w USA, były: Urugwaj (9,0/100 000), Panama (7,5/100 000) i Arabia Saudyjska (5,4/100 000).

Statista

Zobacz także: Posiadanie broni: na 100 Amerykanów przypada 120 sztuk broni

Czy w USA zakażą posiadania broni? To zależy od układu sił politycznych

Jak podaje genewska organizacja Small Arms Survey, Stany Zjednoczone są najbardziej uzbrojonym społeczeństwem na świecie. Znaczna asymetria w posiadaniu sztuk broni pojawia się na prowincji w niewielkich miasteczkach rządzonych przez Republikanów. Najbardziej liberalne przepisy dotyczące posiadania broni są w Idaho, Kentucky i Wyoming. Istnieje jednak spora asymetria w zależności od danego regionu. Dla porównania 66% gospodarstw domowych w Montanie posiada broń palną, w porównaniu z zaledwie 8% w New Jersey.

Biorąc pod uwagę amerykańskie społeczeństwo jako całość, posiadanie broni istotnie się zmniejsza w ciągu ostatnich lat. Jak podaje think tank RAND Corp, w 2016 roku co trzecie gospodarstwo domowe w USA dysponowało bronią w porównaniu z prawie połową w 1990 roku. Rząd federalny wymaga, aby przeszłość kupującego była weryfikowana podczas chęci zakupu karabinów maszynowych oraz tłumików. W przypadku większości innych przepisów prawo regulowane jest na poziomie stanowym.

Zobacz także: Rosja utworzy korytarz humanitarny dla statków, ale stawia warunek

Pomimo powszechnego poparcia w społeczeństwie podjęcie rzeczywistych starań zmierzających do ograniczeń w posiadaniu broni będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe w USA. Większość Demokratów zaostrzyła przepisy dotyczące posiadania broni w rządzonych przez siebie stanach. W Kalifornii zabroniono posiadania półautomatycznej „broni szturmowej” i magazynów o dużej pojemności oraz wprowadzono system „czerwonej flagi”, który pozwala władzom na odbieranie broni palnej od osób uznanych za niebezpieczne. Stan zabrania również ludziom noszenia naładowanej broni w miejscach publicznych. Dla porównania Mississippi i 28 innych stanów uchwaliło prawa „Stand Your Ground”, które pozwalają ludziom używać broni, gdy czują się zagrożeni. Na Południu można nosić naładowaną broń w widocznym miejscu. Kwestia, czy w USA zakażą broni, jest negowana właśnie przez prawo stanowe.

Centers for Disease Control and Prevention podaje, że czynnikiem powodującym 39 740 zgonów w USA w 2018 roku była broń palna. Według badań University of Iowa wskaźniki napaści są zbliżone do innych państw, jednak kwestia posiadania broni sprawia, że liczba zabójstw jest dużo wyższa. Warto również uwzględnić, że samobójstwa odpowiadają za sześć na 10 zgonów z użyciem broni palnej. Można jednak oczekiwać, że w USA nie dojdzie do większych zmian, jeśli małe, wiejskie stany, w których posiadanie broni jest powszechne, utrzymają nieproporcjonalne wpływy w Senacie. Aby wprowadzić znaczące zmiany, potrzebnych jest 60 głosów w 100-osobowej izbie. Nadzieją na zmiany jest rozpad grupy lobbującej National Rifle Association, która niedawno ogłosiła upadłość. Jak podaje Center for Responsive Politics, NRA przekazała kandydatom 30 mln USD w wyborach prezydenckich i do Kongresu w 2020 roku, w porównaniu z 55 mln w 2016 roku.

Handel bronią na świecie przybrał na sile w trakcie pandemii

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker